Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por ajo që nuk dihet është fakti se qendra historike e qytetit ka humbur 125 mijë banorë që prej 1950-s.

Shifrat ranë nën pragun simbolik prej 50 mijë njësish pak muaj më parë. Kjo kryesisht për shkak të rënies demografike të popullsisë italiane, por edhe për shkak të faktorëve të tjerë.

“Në thelb, trendi demografik varet nga 3 faktorë të rëndësishëm: së pari nga trendi i natyrshëm i lindjeve dhe vdekjeve; së dyti nga trendi social, duke llogaritur ata që shkojnë dhe vijnë këtu për të jetuar, që është diçka pozitive për Venecian e që duhet vënë në dukje; dhe së treti një lëvizje e banorëve brenda të njëjtit qark,” – u shpreh Laura Besio, anëtare e Këshillit Bashkiak.

- Advertisement -

Shoqatat civile janë të shqetësuara se Venecia gradualisht po vdes dhe vazhdimisht përditësojnë ndryshimet sa i takon numrit të banorëve në qendrën historike.

“Turizmi është një thikë me dy presa për ne, sepse na bën të sigurojmë jetesën, por në të njëjtën kohë ai zapton hapësirat e banorëve dhe këtu i referohem shtëpive dhe shërbimeve,” – tha Matteo Secchi nga shoqata Venessia.com.

Për njerëzit që jetojnë këtu, kthimi i shtëpive të tyre në hotele për turistët është më i leverdisshëm se dhënia me qira për një kohë të gjatë atyre që duan të jetojnë në qytet. Bashkia po përpiqet ta frenojë problemin përmes strehimeve sociale, shërbimeve arsimore dhe një transporti më të përballueshëm.

“Është gjithashtu e vërtetë se të dhënat e regjistruara nuk janë shteruese sa i takon numrit të njerëzve që jetojnë çdo ditë në Venecia, pasi ka një kategori të tërë që nuk llogaritet e që nuk kanë rezidencë në qytet,” – deklaroi Besio.

Kjo kategori përbëhet nga studentët dhe ata që punojnë në qytet, por që nuk e kanë rezidencën aty. Ata llogaritet të jenë rreth 10 mijë persona.

“Qyteti përbëhet nga ata që jetojnë këtu 24 orë në ditë. T’i referohesh numrit të atyre që nuk kanë rezidencë dhe udhëtarëve është e kotë, pasi ata nuk jetojnë në qytet 24 orë sikurse ne,” – tregoi Secchi.

Cilado qoftë arsyeja, rreziku i shpopullimit përbën një rrezik konstant për Venecian. Turizmi në masë është burimi kryesor i ekonomisë, por ai rrezikon ta kthejë këtë qytet në një muze në qiell të hapur pa zemrën pulsuese të banorëve të saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×