English

Sot mbahen zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky katër korrik është një ditë e rëndësishme për Britaninë e Madhe pasi votuesit britanik do të shkojnë drejt qendrave të votimit për zgjedhjet e përgjithshme vendimtare që po shihen si një referendum mbi 14 vjet sundim konservator.

- Advertisement -

Kjo është hera e parë që nga dhjetori 2019 që i gjithë vendi do të vendosë se kush do të ulet si deputetë në Dhomën e Komunave dhe cila parti do të formojë qeverinë e ardhshme.

Kutitë e votimit do të hapen në orën 07:00 në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe ju mund të votoni deri në orën 22:00.

Votimi i parakohshëm, i thirrur nga kryeministri Rishi Sunak, po mbahet muaj më herët se ç’duhej dhe kapi shumë nga partia e tij në befasi.

Partia Laburiste e opozitës pësoi humbjen e saj më të keqe që nga viti 1935 në zgjedhjet e fundit të përgjithshme, por që atëherë e ka rindërtuar veten nën udhëheqjen e Keir Starmer.

Votimi i së enjtes pason një fushatë gjashtë-javore në të cilën të gjitha partitë e mëdha kanë kontrolluar vendin në kërkim të votave. Pjesa më e madhe e debatit është rrotulluar rreth ekonomisë, kostos së jetesës, gjendjes së shërbimeve publike të Britanisë, taksave dhe imigracionit.

Megjithatë, kryesisht i munguar nga debati, ka qenë marrëdhënia e Britanisë me Bashkimin Evropian, të cilin e la në vitin 2020 pas një referendumi katër vjet më parë.

Britania ka pasur tre kryeministra konservatorë që nga zgjedhjet e fundit të përgjithshme në 2019, të cilat Boris Johnson i fitoi me shumicë.

Por pasi pjesa më e madhe e vendit dhe partia e tij u përkeqësuan nga Johnson, anëtarët e partisë Konservatore votuan në vitin 2022 për ta zëvendësuar atë me Liz Truss, e cila u bë kryeministrja me mandatin më të shkurtër në historinë britanike. Anëtarët konservatorë të Parlamentit (deputetët) më pas votuan për ta zëvendësuar atë me Sunak.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?