Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët nuk e toleronin dot refuzimin e kryeministrit Albin Kurtit ndërsa shtoi se ky i fundit veproi me kokën e tij.

Sakaq ai nënvizoi se e drejta në marrëdhëniet ndërkombëtare duhet të prevalojë në raport të drejtë me përfitime

- Advertisement -

“SHBA pro Kurtit dhe pro qeverisë deri në momentin që ndodhi incidenti. Ishin realizuar zgjedhje në mënyrë të njëanshme. SHBA njohu legjetimitetin e zgjedhjeve të Kurtit dhe të Kosovës, nuk mbajtën krahun e Serbisë. Në refuzim të plotë të Këshillës dhe sugjerimi t amerikan, Albin Kurti veproi në kokën e tij dhe amerikanët nuk mund ta toleronin. E drejta në marrëdhëniet ndërkombëtare duhet të prevalojë në raport të drejtë me përfitimet. Nëse ti ushtron një të drejtë sovraniteti ndaj atij që të ruan dhe garanton sovranitet. Dëmet dhe pasojat që vijnë nga ky ushtrim i së drejtës nën arsyetimin e sovranitetit, shkojnë si pasoja për Kosovën”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

TË FUNDIT

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×