Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve.

Sipas tij, qasja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës sa i takon kapjes së “peshqve të mëdhenj” nuk po gjen zbatim në Shqipëri dhe rrjedhimisht me lirimin e Tahirit ka ardhur dhe zhgënjimi i cili siç sqaroi dhe juristi u shpreh qartë në reagimin e Yuri Kim.

“Nuk dua të jem i njëanshëm në gjykimin tim, nuk dua të jem spekulativ, mund të ketë dhe arsye të tjera, mund të mos ketë asnjë arsye, sigurisht ka nxitur një shqetësim ndërkombëtar të lartë. Reagimi i Yuri Kim ishte një reagim i drejtpërdrejtë për këtë vendim [lirimin e Saimir Tahirit].

- Advertisement -

Për ata që nuk kanë dijeni, ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë gjyqësore që gjykohej Saimir Tahiri. Po ta shprehim si një metaforë, ka qenë një bast amerikan në Shqipëri që Saimir Tahiri do të shënonte fillimin e ndëshkimit të ‘peshqve të mëdhenj’ dhe sot pas gjithë këtij asistimi dhe insistimi njëkohësisht të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ardhur dhe zhgënjimi,” – u shpreh Spahiu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×