English

Spanja do të dërgojë raketa Patriot në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Spanja thuhet se do të dërgojë një numër të vogël raketash Patriot në Ukrainë.

- Advertisement -

Spanja ka tre bateri raketash të blera të dorës së dytë nga Gjermania në 2004 dhe 2014, tha El Pais.

Një burim diplomatik spanjoll u tha gazetarëve të huaj dje se Madridi duhet të “rrisë” “angazhimin ndaj Ukrainës”.

Në fillim të këtij muaji, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u tha anëtarëve të NATO-s se vendit të tij i duhen të paktën shtatë sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot ose të tjera të avancuara për të kundërshtuar sulmet ajrore ruse.

Të hënën, ministrat e Bashkimit Evropian thanë se po shqyrtonin sigurimin e më shumë mbrojtjeve ajrore për Ukrainën.

Por ata u ndalën nga premtimet në lidhje me sistemet Patriot – ato që Kievi dëshiron më shumë.

Ministria e mbrojtjes e Spanjës nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?