Spiunazh në Britaninë e Madhe, ngrihet akuzë ndaj 5 shtetasve bullgarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë inkriminuar formalisht me akuzën e spiunazhit 5 shtetas bullgarë të arrestuar në Londër dhe Norfolk në muajin shkurt, nën dyshimin se ishin agjentë në shërbim të Moskës.

Kështu thuhet në një komunikatë të Prokurorisë Mbretërore, sipas të cilës akuzat kanë të bëjnë me krime të kryera në periudhën 30 gusht 2020 – 8 shkurt 2023.

Sipas akuzës, 5 personat, 3 burra dhe 2 gra, kanë komplotuar për të mbledhur në Britaninë e Madhe dhe vende të tjera të Evropës informacione të dobishme për armikun, që në këtë rast është Rusia.

- Advertisement -

Çështja u publikua në mediat britanike muajin e kaluar, me shumë detaje që kishin të bënin me sekuestrimin nga Scotland Yard të disa dokumenteve identifikimi të falsifikuara, të përdorura nga celula e spiunazhit, prej kohësh e infiltruar në vend.

Për këtë aktivitet falsifikimi ishin inkriminuar më herët tre shtetas të tjerë bullgarë.

Në komunikatën e saj, Prokuroria Mbretërore bën me dije se të dyshuarit do të paraqiten përpara trupës gjykuese për seancën paraprake më 26 shtator.

Muajin e kaluar mediat britanike publikuan lajmin se spiunët e kishin përdorur aktivitetin e tyre në kryeqytetin britanik dhe jashtë tij edhe për të ofruar një seri lejesh të rreme për gazetarë, me markat e kanaleve televizive “Discovery Channel” dhe “National Geographic”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

TË FUNDIT

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×