English

Stërvitja në Detin Barents, Rusia lëshon raketa nga nëndetëset me energji bërthamore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëndetëset me energji bërthamore të Flotës Veriore të Rusisë thuhet se lëshuan raketa lundrimi, si pjesë e stërvitjeve në Detin Barents sot.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, nëndetëset me energji bërthamore Severodvinsk dhe Orel lëshuan raketa lundrimi Kalibr dhe Granit në një distancë prej rreth 106 miljesh në një objektiv që simulonte një shkëputje të anijeve zbarkuese të një armiku të rremë, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

“Sipas të dhënave të kontrollit objektiv, stërvitja luftarake u përfundua me sukses,” tha Interfax, duke cituar deklaratën e flotës.

“Armët raketore të përdorura kanë konfirmuar edhe një herë karakteristikat e tyre të qenësishme dhe besueshmërinë e lartë”, thuhej më tej në deklaratë.

Zona e gjuajtjes së raketave ishte e mbyllur paraprakisht për transportin civil dhe fluturimet e aviacionit.

Deti Barents është në Oqeanin Arktik dhe ndodhet në brigjet veriore të Norvegjisë dhe Rusisë. Ndahet midis ujërave territoriale norvegjeze dhe ruse.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?