Studentët bllokojnë hyrjen e parlamentit, kërcënojnë përshkallëzimin e aksionit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studentët e mjekësisë po protestojnë këtë të enjte në ambientet e jashtme të Kuvendit, ku kërkojnë që të mos kalojë në parlament ligji që i detyron ata të punojnë për një periudhë 5-vjeçare në spitalet brenda vendit, me qëllim marrjen e diplomës.

Në një prononcim për mediat një prej studentëve tha se protestat nuk do të ndalen edhe pasi ligji të kalojë në parlament.

Ai nënvizoi se studentët do të vijojnë përshkallëzimin e aksionit të tyre, duke bojkotuar vitin e ardhshëm akademik.

- Advertisement -

“Bojkoti, është e vetmja zgjidhje që ta bëjë shtetin shqiptar të reflektojë. Absolutizma nuk do të ketë kurrë, nuk do të them se jo të gjithë studentët do ta kenë guximin për të ndjekur bojkotin. Për shkak se fatkeqësisht në vendin tonë ekzistojnë dhe presionet e jashtme mbi studentët prindërit e të cilëve punojnë në administratë. E dimë shumë mirë se në mesin tonë nuk kemi mjekë dhe pedagogë vetëm pasi vendosen nën presion nëse dalin kundër urdhrave të kupolës qeverisëse”, tha studenti.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×