English

Studentët pro-palestinezë pushtojnë kampusin universitar të Parisit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një numër i madh protestuesish pushtuan të premten ndërtesën qendrore të kampusit të Sciences Po dhe dhjetëra të tjerë bllokuan hyrjen e saj.

- Advertisement -

Studentët në Paris, të frymëzuar nga kampet e solidaritetit të Gazës në kampuset në Shtetet e Bashkuara, bllokuan hyrjen në një ndërtesë kampusi në një universitet prestigjioz francez të premten.

Protesta pro-palestineze në Institutin e Studimeve Politike të Parisit, i njohur si Sciences Po, bëri që administratorët të lëvizin të gjitha klasat në internet.

Kjo erdhi dy ditë pasi policia shpërtheu një demonstratë të veçantë në amfiteatrin e universitetit jashtë një prej kampuseve të tij në Paris.

Të premten, shumë protestues pushtuan një ndërtesë qendrore të kampusit dhe dhjetëra të tjerë bllokuan hyrjen e tij me kosha plehrash, platforma druri dhe një biçikletë.

Protestuesit e mbledhur në dritaret e ndërtesës brohoritën parulla dhe varën pankarta ku shkruhej “Ne jemi të gjithë palestinezë”, në kundërshtim me administratorët për të cilët studentët thonë se thirrën policinë tek bashkëmoshatarët e tyre dy ditë më parë.

Të mërkurën në mbrëmje, më shumë se 100 protestues pro-palestinezë pushtuan amfiteatrin jashtë një prej kampuseve të universitetit në Paris.

Shumica ranë dakord të largoheshin pas diskutimeve me menaxhmentin, por një grup i vogël studentësh mbeti.

Ata u hoqën nga policia më vonë atë natë, sipas raporteve të mediave franceze.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?