Suedia nuk ka ekstraduar të dyshuarit për terrorizëm, thotë ministri turk

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu tha se Suedia dhe Finlanda nuk kanë ekstraduar ende të dyshuarit që Turqia kërkon për akuza të lidhura me terrorizmin, pavarësisht se kanë nënshkruar një marrëveshja për heqjqen e vetos nga Ankaraja, për anëtarësimin në NATO.

Teksa nuk ka vendosur një afat të caktuar, Ankaraja zyrtare ka thënë se pret që të dyshuarit të ekstradohen sa më shpejt të jetë e mundur dhe se po monitoron nga afër situatën.

“Suedia mban një dialog të vazhdueshëm me Turqinë dhe Finlandën për marrëveshjen trepalëshe që Stokholmi po ndjek dhe do ta zbatojë plotësisht në përputhje me ligjin suedez dhe atë ndërkombëtar,” tha një zëdhënës në Ministrinë e Jashtme të Suedisë.

- Advertisement -

Të tre vendet nënshkruan një marrëveshje për të hequr veton e Ankarasë në këmbim të ekstadimit të dyshuarve nga Turqia për terrozirzëmt.

Por Turqia ka thënë se do të bllokojë anëtarësimin e vendeve nordike nëse nuk mbahen premtimet. Ajo ka kërkuar ekstradimin e 73 personave nga Suedia dhe dis të tjerëve nga Finlanda.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×