English

Sulme intensive në jug të Gazës, raportohet për 80 të vrarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Izraeli vijon  bombardimet intensive ajrore në pjesën jugore të Rripit të Gazës, ku priten ilaçe për pengjet në duart e Hamasit dhe ndihma humanitare për popullsinë palestineze, si pjesë e një marrëveshjeje të lidhur me ndërmjetësimin e Katar dhe Francë.

- Advertisement -

Pas mesnate, dëshmitarët raportuan sulme izraelite pranë spitalit Nasser në Khan Younis, qyteti më i madh në Rripin jugor të Gazës, një zonë ku ushtria izraelite thotë se krerët e lëvizjes islamike palestineze Hamas janë fshehur.

Sipas dëshmitarëve okularë, granatimet shkaktuan panik dhe ikjen e të zhvendosurve nga luftimet, të cilët ishin strehuar në oborrin e madh të institucionit shëndetësor javët e fundit. Ministria e shëndetësisë e Hamasit tha se kishte pasur një “numër të madh” viktimash, të paktën 81 të vdekur, në bombardimet gjatë natës në Khan Younis dhe zona të tjera të enklavës.

I zhytur në një situatë humanitare të cilësuar si “katastrofike”, Rripi i Gazës po përballet me një “rrezik uria” dhe një krizë të shëndetit publik, në mes të dimrit dhe një valë të ftohtë, OKB-ja nuk ndalet së paralajmëruari.

“Vajza ime nuk mund të flejë, vazhdon të më thotë se ka ftohtë, e sheh që po flemë poshtë, nuk kam me çfarë të mbuloj. Nuk mund ta përshkruaj sa ftohtë është këtu. Do të vdesim nga i ftohti jashtë?”, tha Hanin Antoine, e zhvendosur në Rafah, në skajin jugor të enklavës palestineze, në kufirin me Egjiptin.

Në të njëjtën kohë Rripi i Gazës po përjeton ndërprerjen “më të gjatë” të telekomunikacionit “që nga shpërthimi i luftës”. Megjithëse përpjekjet për të shpallur një “armëpushim”, apo edhe një armëpushim të dytë humanitar si ai në fund të nëntorit, dështojnë, ndërmjetësimi i Francës dhe Katarit pritet të lejojë dërgimin në orët e ardhshme të ndihmave humanitare të destinuara për civilët palestinezë dhe ilaçet për pengjet.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?