Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani.

Ai theksoi se SHBA, sulmin në Veri e konsideron akt kriminal ndërsa shtoi se Kosova dhe Serbia duhet të bien dakord për paqe.

Më tej ai nënvizoi se situata është serioze për të gjithë partnerët ndërkombëtarë.

- Advertisement -

“Ka pasur një koordinim mes ndërkombëtarëve dhe policisë së Kosovës. Jemi shumë të shqetësuar për këtë sulm dhe është një sulm i pajustifikueshëm ndaj Kosovës. Ne besojmë se SHBA është në koordinim me policinë e Kosovës. Ka një mungesë informacionesh të theksuar. Situata është serioze, të gjithë partnerët ndërkombëtarë. Nuk është e drejtë që qytetarët në Kosovë të ndihen të kërcënuar nga sulmet e këtij lloj. Nuk jam i shqetësuar për përplasjen me armë në Veri. Ne e konsiderojmë si akt kriminal. Është shumë e rëndësishme që ne të zgjidhim situatën mes këtyre dy shteteve në mënyrë që të ketë dialog. Serbia e Kosova duhet  të kuptojnë se duhet të qetësohet situata. Nuk kemi pse të negociojmë për terma konkretë, palët duhet të bien dakord për paqen. Të respektojnë territoret e njëra tjetrës. Duhet të vazhdojmë punën me të dyja palët”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×