English

Sulmohet në rrugë kryeministrja e Danimarkës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, është sulmuar në Kopenhagë, nga një kalimtar. Policia lokale konfirmoi në rrjetin “X” se personi është arrestuar dhe nën hetim.

- Advertisement -

Ende nuk dihet nëse Frederiksen ka pësuar lëndime, por një dëshmitarë raportoi se ajo dukej e frikësuar teksa po shoqërohej nga rojet e sigurisë.

Sulmi ndodhi pak para zgjedhjeve parlamentare të BE-së që do të mbahen të dielën. Frederiksen ishte duke bërë fushatë me kandidaten kryesore të Social Demokratëve për BE, Christel Schaldemose, sipas televizionit danez TV2. Raportet e medias theksojnë se incidenti nuk kishte lidhje fushatën dhe zgjedhjet.

Politikanët danezë, por dhe politikanët ndërkombëtarë kanë dënuar aktin e dhunës.

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson, dhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, e quajtën aktin si një sulm ndaj demokracisë.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?