amerikane

Raporti i inteligjencës amerikane: Kina do vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë

Kina do të vazhdojë bashkëpunimin e saj me Rusinë dhe do të vazhdojë të sfidojë Shtetet e Bashkuara, thanë më 8...

Shqiptarët shpëtuan amerikanët, Aliçkaj: Doja ta bëja film, më refuzuan skenarin

Disa ditë më parë Yuri Kim postoi në faqen zyrtare të ambasadës një falënderim special për të gjithë ata shqiptarë që...

Ngjela: Kam besim te Gjykata Kushtetuese, e drejtojnë amerikanët

Avokati Spartak Ngjela thotë se ka besim te Gjykata Kushtetuese, pasi sipas tij, për formimin e saj kanë ndihmuar edhe amerikanët. Në...

Grupi i parë i ushtarëve ukrainas përfundon trajnimin amerikan në Gjermani

Grupi i parë prej 635 luftëtarësh ukrainas ka përfunduar një trajnim të avancuar pesë-javor amerikan në Gjermani mbi aftësitë e sofistikuara...

Helikopteri i marinës amerikane stërvitje ushtarake në Shqipëri

Skuadrilja luftarake e helikopterëve të marinës amerikane (HSC) 5 ka kryer trajnime në brendësi të Shqipërisë. Lajmi është bërë me dije nga...

Deputeti: Mediat amerikane kanë folur për ndërhyrje nga pushteti kundrejt një partie

Deputeti i Partisë Demokratike Saimir Korreshi tha në një intervistë për Euronews Albania se arrestimi ish-zyrtarit të FBI ka treguar hapur...

Genc Gjokutaj: Si ndërhynë amerikanët për 21 janarin

Avokatët Genc Gjokutaj dhe Idajet Beqiri kanë debatuar në lidhje me ngjarjen e 21 janarit dhe audiopërgjimit të publikuar së fundmi,...

Shpëtoi familjen amerikane nga bora, shqiptari: Më ofruan para, s’i pranova

Amerika është përfshirë këto ditë nga stuhia më e madhe e viteve të fundit. Historitë njerëzore të lidhura me të janë...

Mbi 1 milion amerikanë dhe kanadezë mbesin pa energji elektrike për Krishtlindje

Më shumë se një milion banorë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada po e kalojnë Krishtlindjen pa energji elektrike,...

Spartak Ngjela: Do ketë forcë ushtarake amerikane në Shqipëri nëse SPAK nuk vepron

Avokati Spartak Ngjela paralajmëroi se në Shqipëri do të ketë forcë ushtarake amerikane, nëse SPAK nuk vepron dhe nuk lufton korrupsionin. Në...

Inteligjenca amerikane: Luftimet në Ukrainë do të ngadalësohen gjatë dimrit

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, thonë agjencitë e...

Zyrtarët e SHBA-së vizitojnë basketbollisten e burgosur në Rusi

Zyrtarët e Ambasadës amerikane në Moskë kanë vizituar basketbollisten Brittney Griner, që gjendet në burg në Rusi. Kjo vizitë ndodh disa...

14 herë ‘për Amerikë’, mësuesja nga Korça aplikon çdo vit për të ikur nga Shqipëria

Kjo është Miljana Liço nga Korça, e cila prej më shume se 10 vitesh aplikon çdo vit për lotarinë amerikane. "Është hera...

Presidenti kroat refuzon të takojë zyrtaren e lartë amerikane

Presidenti kroat, Zoran Millanoviç, e ka refuzuar ftesën e Ambasadës amerikane në Kroaci, për të takuar udhëheqësen e Dhomës së Përfaqësuesve...

Ambasada e SHBA njoftim për aplikuesit e lotarisë amerikane

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë këshillon të gjithë aplikuesit e lotarisë amerikane që të ruajnë kodin që...

Një takim i pazakontë në Siri: Ushtarët amerikanë dhe rusë shtrëngojnë duart 

Ushtarët rusë dhe amerikanë, në të njëjtin vend, me buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh. Duket e paimagjinueshme, por pikërisht një foto e tillë...