BE

Ministrat e BE-së diskutojnë për Malin e Zi

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Malit të Zi që situatën aktuale politike në vend ta tejkalojë vetëm me mjete kushtetuese,...

Vuçiç pas takimit me “BE”: Fatkeqësisht dolën kundër Serbisë edhe kësaj radhe

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se do t'u drejtohet qytetarëve të Serbisë dhe do të bisedojë për të gjitha temat,...

‘Vuçiç mes Moskës dhe BE-së’, analisti: Shansi i fundit për të vendosur

Sipas analistit, Gazmir Raci, 2023-shi do të jetë një vit vendimtar për politikën e jashtme serbe. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Sarrazin: Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën

I dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin deklaroi se qëndrimi i Berlinit është se Serbia nuk mund të...

Lavrov ‘shpërthen’ ndaj Perëndimit: Faji i SHBA dhe BE që nisëm luftën në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus ka shpërthyer kundër mbështetjes që Perëndimi po i ofron Ukrainës, në një seri retorikash të ashpra gjatë...

BE masa kundër SHBA, Von der Leyen: Më shumë investime për tranzicionin energjetik

Nuk është sekret që liderët evropianë janë të shqetësuar se Akti për Uljen e Inflacionit, një skemë masive subvencionesh të administratës...

Tahiri: BE-ja le ta kushtëzojë Serbinë

Ish-kryenegociatorja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, thotë se Bashkimi Evropian duhet ta kushtëzojë Serbinë për t’i vënë sanksione Rusisë për...

Kurti: Takimet në Bruksel të mbaheshin çdo muaj, BE-SHBA t’i bëjnë trysni Beogradit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është shprehur se takimet në Bruksel duhet të mbaheshin çdo muaj ndërsa ka folur për dialogun...

BE-ja dënoi ashpër dhunën politike në Brazil 

Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, në emër të Bashkimit Evropian, dënoi ashpër "aktet tronditëse të dhunës politike...

BE-NATO forcojnë bashkëpunimin: Bashkë kundër Rusisë dhe Kinës

BE dhe NATO kanë nënshkruar një deklaratë të re të përbashkët për thellimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes,...

BE vendos sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe Iranit

BE do të vendos sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe Iranit. Kështu ka bërë me dije Kryetarja e Komisionit të BE-së, Ursula...

BE-ja kërkon që Irani të ndalojë menjëherë dënimet me vdekje 

Sekretari i Përgjithshëm i Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), Stefano Sanino, sot, në emër të Përfaqësuesit të Lartë të...

BE paralajmëron Dodik nëse vazhdon t’i qëndrojnë  afër Putinit

Bashkimi Evropian ka dënuar vendimin e Republikës Sërpska të Bosnje e Hercegovinës dhe autoriteteve të saj për t'i dhënë presidentit rus...

SHBA-ja dhe BE-ja dënojnë plagosjen e dy personave në Shtërpcë

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se SHBA-ja dënon plagosjen e dy të rinjve serbë në Shtërpcë. Ai tha gjithashtu...

Strategjia e hidrogjenit, si po përpiqet BE të lëvizë drejt energjisë së pastër

Në kuadër të tranzicionit të BE-së drejt energjisë së pastër, hidrogjeni po konsiderohet një burim kyç drejt arritjes së objektivit për...

BE ‘zbarkon’ në Kiev, çfarë pritet të ndodhë më 3 janar

Një samit i përbashkët mes Bashkimit Evropian dhe Ukrainës pritet të mbahet më datën 3 shkurt në Kiev. Lajmi u bë publik...