emigrantë

U kap duke transportuar 13 emigrantë, pranga 44-vjeçarit dhe dy bashkëpunëtorëve

Tre persona janë vënë në pranga në Korçë në kuadër të operacionit policor të koduar "Midnight". 44-vjeçari, i identifikuar me inicialet A.B,...

Pse Kanadaja synon të pranojë 1.5 milionë emigrantë deri në vitin 2025

Për shumë vite Kanadaja është përpjekur të tërheqë banorë të përhershëm, emigrantë që kanë të drejtë të qëndrojnë në vend për...

‘Të tretët në botë për diasporën’, Forbes: 30.7% e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit

30 për qind e shqiptarëve të lindur në Shqipëri jetojnë në emigracion. Shifra është publikuar nga revista Forbes, që ka renditur vendet...

Numër rekord emigrantësh drejt Anglisë, mbizotërojnë shqiptarët

Numri i emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez për të mbërritur në Britani të Madhe ka arritur këtë vit në më shumë...

Transportonte emigrantë të paligjshëm kundrejt fitimit, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia në Elbasan, pasi është kapur në flagrancë duke transportuar emigrantë të paligjshëm. Në pranga ka rënë...

Emigrantët kërkojnë azil pas mbërritjes në Francë, nis shqyrtimi i kërkesave

Emigrantët e shpëtuar në Mesdhe mbërritën të premten në lokalitetin Zhië të Francës, ku pritet të nisin procedurat e aplikimit për...

VIDEO| “Braverman ti mund të jesh kriminele, ne jo”, shqiptarët protestojnë në Angli

Emigrantët shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar kanë “pushtuar” rrugët e Anglisë me thirrje që kërkojnë largimin e Sekretares së Brendshme Suella...

Franca refuzon pranimin e 3.500 emigrantëve nga Italia

Franca ka pezulluar planin për të marrë 3 mijë e 500 refugjatë nga Italia pasi Roma zyrtare refuzoi të lejonte zbarkimin...

Emigrantët rrëfehen për DailyMail: Kokë turku për politikën “e dështuar” britanike

Emigrantët shqiptarë që jetojnë në Britaninë e Madhe akuzuan qeverinë se i ka bërë ata “koka turku” për politikën “e dështuar”...

Britania e Madhe zbut tonet për emigrantët: Vlerësojmë bashkëpunimin me Shqipërinë

Pas deklaratave të ashpra të Sekretares së Brendshme britanike, Suella Braveman kundër emigrantëve shqiptarë dhe kundërpërgjigjes nga kryeministri Rama, nga Britania...

11 emigrantë u shpëtuan pasi një varkë u mbyt në detin Egje

Numri i njerëzve të shpëtuar nga një anije e mbytur në Egje u rrit në 11 të mërkurën pasi roja bregdetare...

Emigrantët shqiptarë, Rama: Gati për të punuar më afër me Mbretërinë e Bashkuar

Kryeministri Edi Rama shkroi në Twitter se Shqipëria nuk është një vend i pasur dhe ka qenë për një kohë shumë...

Fundoset anija me 68 emigrantë në Greqi, zhduken 59 prej tyre

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një anije me 68 emigrantë në bord është fundosur. Mediat greke bëjnë me...

Përmbyset varka me emigrantë, zhduken 8 persona, shpëtohen 4 të tjerë

Një operacion kërkim-shpëtimi është duke u zhvilluar nga porti dhe Frontex për të gjetur të huajt në zonën detare në jug...

12 mijë shqiptarë kaluan ilegalisht me varka të vogla në Britaninë e Madhe

Rreth 12,000 shqiptarë kane mbërritur me varka të vogla këtë vit në Britaninë e Madhe. Një shifër shumë e larte po...

Kapet 30-vjeçari në kërkim, transportoi 7 emigrantë të paligjshëm

Një 30-vjeçar i shpallur në kërkim për transportimin e 7 emigrantëve të paligjshëm u kap nga policia. 30-vjeçari u shpall në kërkim...