gjermani

Gazetarja: S’e mendoj të jetoj në Gjermani, të pres burrin kur vjen nga puna

Gazetarja Iva Tiço tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se do të jetonte në Zvicër po...

Gjermanët të ndarë për mbajtjen e lidhjeve të mira me Rusinë

Shtetasit gjermanë janë të ndarë në pyetjen nëse duhet mbajtur lidhje të mira me Rusinë, sipas një sondazhi të kryer nga...

Qeveria gjermane kritikon rregulloren e BE-së për azilin

Berlini e ka kritikuar një rregullore që ua mundëson shteteve të mbingarkuara të BE-së që të kenë afate më të gjata...

Inteligjenca Artificiale mund t’u kursejë punonjësve rreth 390 orë kohë pune në vit

Një studim i fundit zbuloi se punëtorët në Mbretërinë e Bashkuar mund të kursenin qindra orë çdo vit nëse do të...

Kriza që po kalon futbollit gjerman, Schweinsteiger gjen fajtorin

Gjermania po kalon një krizë të plotë rezultatesh, ndërsa edhe e ardhmja duket në dyshim. Madje sipas asaj që raportojnë mediat...

Gjermania ndërpret bashkëpunimin me Kosovën në disa fusha shkaku i tensioneve

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se ka ndërprerë përkohësisht bashkëpunimin me Kosovën në disa...

Granit Xhaka firmos në Bundesligë, Di Maria rikthehet ‘në shtëpi’

Pas një rrugëtimi të jashtëzkonshëm në disa nga skuadrat më të njohura të Evropës, Angel Di Maria ka vendosur të rikthehet...

Parandalohen sulmet terroriste në Gjermani, 7 të arrestuar

Shtatë persona janë arrestuar në Gjermani, pasi dyshohet se po planifikonin sulme terroriste në qytete të ndryshme të vendit. Policia gjermane nuk...

Ambasadori gjerman: Bashkëpunimi ynë me Kosovën është zbehur në disa sektorë

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, ka deklaruar se vendi i tij fatkeqësisht ka ulur bashkëpunimin me Kosovën në disa...

Ukraina gjen mbetjet e 8 avionëve britanikë nga Lufta e Dytë Botërore

Mbetjet e ndryshkura të tetë avionëve luftarakë britanikë Hurricane që datojnë nga Lufta e Dytë Botërore janë gjetur të varrosura në...

Mungesë ilaçesh, mbyllet një numër i madh farmacish në Gjermani

Më shumë se 120 farmaci kanë mbyllur dyert e tyre përgjithmonë vetëm në tre muajt e parë të vitit në Gjermani,...

Sondazhi: 1/3 e të rinjve në Gjermani e konsiderojnë të pranueshme dhunën ndaj grave

Një e treta e të rinjve në Gjermani e konsiderojnë të pranueshme dhunën ndaj grave, sipas një sondazhi të ri. 1000 burra...

VIDEO| Zjarr në parkun më të madh argëtues në Gjermani, evakuohen vizitorët

Një zjarr i madh shpërtheu sot në parkun më të madh argëtues të Gjermanisë, Europa-Park, i cili çoi në evakuimin e...

Partia gjermane planifikon fushatë për shpërbërje të BE-së

Partia gjermane e të djathtës ekstreme, Alternativa për Gjermaninë (AfD), ka thënë se do të përfshijë “shpërbërjen” e Bashkimit Evropian apo...

Organizimi për Ditën e Çlirimit, ambasada gjermane përgënjeshtron mediat në Kosovë

Ambasada gjermane në Kosovë tha se “nuk kemi bojkotuar” pritjen zyrtare të organizuar nga Presidenca dhe Kryeministria për Ditën e Çlirimit...

Vrau me sende të forta shqiptarin në Gjermani, arrestohet në Tiranë 34-vjeçari

Një 34-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës pasi gjatë kontrollit fizik në automjet i është gjetur dhe sekuestruar një sasi...