gjermani

Zbulohen plantacionet e kanabisit në Gjermani, “kokat” e grupit kriminal shqiptar

Policia gjermane ka zbuluar një objekt ku kultivoheshin bimë narkotike. Gjatë operacionit janë sekuestruar 1800 rrënjë kanabis, ndërsa dy persona, pjesë...

Gjermania synon të blejë tanke dhe obusë të rinj

Gjermania do të blejnë 18 tanke të llojit Leopard 2 dhe 12 obusë vetëlëvizës, për të rimbushur rezervat, pasi ky shtet...

Masa ndaj aktivistëve të klimës në Gjermani, të rinjtë akuzohen për grup kriminal

Policia gjermane ka kryer një seri bastisjesh në 7 lande të vendit, në kuadër të një hetimi ndaj aktivistëve të klimës,...

Gjermania kritikon Hungarinë për bllokimin e ndihmës për Ukrainën

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, ka kritikuar Hungarinë për bllokimin e ndihmës shtesë ushtarake për Ukrainën, gjatë një takimi të...

Vrasja 28-vjeçares, e ëma në lot: Ish-bashkëshorti e rrihte me kabllo, i thoshte…

Krimi në një familje shqiptare në Gjermani 2 ditë më parë tronditi opinionin. Besmir Ademi, 37 vjeç masakroi me thikë gruan e...

Britania dhe Gjermania: Për dërgimin e avionëve F-16 në Ukrainë vendos SHBA-ja

Çdo vendim për dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë duhet të merret nga Shtëpia e Bardhë, thanë ministrat e Mbrojtjes...

Gjermania i jep ‘mbështetje të plotë’ anëtarësimit të Ukrainës në BE

Gjermania po i jep "mbështetje të plotë" anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian, ka thënë kancelari Olaf Scholz. Mesazhi i këtij të...

2 të vrarë nga të shtënat me armë në fabrikën e “Mercedes Benz” në Gjermani

Dy persona u vranë nga të shtënat në fabrikën e Mercedes Benz në Gjermaninë jugore, raporton Reuters duke cituar mediat gjermane. Punëtorët...

Ekspozita “Vendlindja, liria ime” në Gjermani, vajza shqiptare: S’ka si vendi yt

Xhulia Ibrahimaj emigroi në Gjermani disa vite më parë duke kërkuar azil. Sot ajo punon pedagoge dhe ka hapur një ekspozitë me punime...

Rusia bën dëbim masiv të diplomatëve gjermanë

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi se do të dëbojë një numër të diplomatëve gjermanë nga vendi. Në njoftimin e saj thuhet...

Redaktorja e një reviste gjermane shkarkohet menjëherë pas “intervistës” me Shumaker

Redaktorja e një reviste gjermane që publikoi një “intervistë” të gjeneruar nga inteligjenca artificiale me Michael Schumacher është shkarkuar. Botuesja e revistës...

Paralajmërim për greva të reja në Gjermani

Unioni Gjerman i Hekurudhave dhe Transportit (EVG) nga ora tre e mëngjesit të sotëm deri në orën 11:00 ka bllokuar sërish...

Grevat në aeroportet e Evropës mund të ndërpresin udhëtimet verore 

Grevat e stafit të aeroporteve dhe linjave ajrore në Evropë mund të ndërpresin udhëtimet gjatë verës, kur numri i udhëtarëve në...

Pse po armatoset Gjermania? Ish-gjenerali zbulon planin e Scholz dhe NATO-s

Ish-shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku tha në një intervistë për Euronews Albania se armatosja e Gjermanisë dhe...

Gruaja e Scholz jep dorëheqjen nga posti i ministres së Arsimit

Bashkëshortja e kancelarit gjerman Olaf Scholz, ministrja e Arsimit në provincën e Brandenburgut, Britta Ernst ka dhënë dorëheqjen. Ajo nuk dha asnjw...

Gjermani, 185 padi për dëmet e shkaktuara nga vaksinat

Skepticizmi lidhur me vaksinat vijon akoma, ndonëse ato janë testuar, ritestuar dhe kanë pasur efikasitet në popullatë. Sidomos në Gjermani ka...