Itali

Itali, fëmijët nuk janë të detyruar të takojnë gjyshërit nëse nuk dëshirojnë

Gjykata e lartë e Italisë ka vendosur që fëmijët nuk janë të detyruar të takojnë gjyshërit nëse nuk dëshirojnë. Vendimi ka...

Trazira në Itali, manifestuesit kërkojnë lirimin e ish-terroristit

Disa qindra persona, anëtarë të një lëvizjeje anarkiste, morën pjesë në një protestë të paautorizuar në qendër të Romës. Protestuesit kërkonin heqjen...

Ja ku e kishin fshehur drogën dhe 73 mijë euro, arrestohen shqiptarët në Itali

Mbrëmjen e 2 shkurtit, 2 shqiptarë janë arrestuar në Itali për trafik droge. Një 21-vjeçar dhe një 42-vjeçar udhëtonin me një fugon...

“Piccolo mare” bën bashkë krijuesit italianë dhe ata shqiptarë

“Piccolo mare” është titulli i ekspozitës së çelur së fundmi në kryeqytet. Një iniciativë e Harabel që bën bashkë copëza arti...

Rrëzohet helikopteri në Itali, dëshmitarët: U rrotullua pastaj u zhduk

Një helikopter është përplasur në Fruili, Itali. Mediat vendase raportojnë se helikopteri u rrëzua mëngjesin e së martës në zonën e Pordenone,...

Filmi shqiptar merr çmim në Itali

Filmi shqiptar Sheets është vlerësuar dy herë në festivalin e filmit në Trieste. Produksioni me metrazh të shkurtër nga Evi Gjoni,...

‘E kisha të dashur, se dija që ishte mafioz’, dëshmia e gruas për bosin italian

Arrestimi i bosit të mafies italiane, Matteo Messina Denaro, ka ngritur dyshime për rolin e drejtësisë italiane dhe policisë. Për më...

Grabitje të dhunshme dhe lidhje me mafien, asgjësohet banda ‘ushtarake’ në Itali

Karabinierët e qytetit të Kozencës, në Itali kanë asgjësuar një bandë kriminale vendase me bazë në rajonin e Kalabrisë, aktive në...

Operacioni anti-drogë Shqipëri-Itali, reagon ministri Çuçi

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka reaguar në lidhje me operacionin e përbashkët anti-drogë të zhvilluar në Shqipëri e Itali, ku...

EMRI/ Kapet kamioni me 122 kg drogë në Turqi, arrestohet shoferi shqiptar

Një sasi prej 122 kilogramë drogë është kapur këtë të enjte në Turqi, e fshehur në dyshemenë e një kamioni që...

Gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve, Holandë-Kroaci dhe Spanjë-Itali

Holandë-Kroaci dhe Spanjë-Itali janë dy gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve për sezonin 2022-2023. Dy përballje që premtojnë spektakël, teksa priten me...

‘Kushtetuta’ e mafies në Itali, përgjimet e bosëve zbulojnë ‘dokumentin’

Prokuroria Italiane për herë të parë ka rënë në gjurmët e një dokumenti fizik që ka vlerën e një kodi nderi...

Muhamet Rrumbullaku vizitë punë në Itali, në fokus lufta ndaj krimit të organizuar

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, mori pjesë në “tryezën e tretë teknike operacionale mes drejtorëve të policisë italiane dhe...

Aksidenti me kamion i merr jetën 22-vjeçarit shqiptar në Itali

Një aksident tragjik ka ndodhur në zonën e Focit, ku një shqiptar ka humbur jetën si pasojë e përplasjes së kamionit...

E rëndë në Itali, 15-vjeçari shqiptar përplaset për vdekje nga treni

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e të dielës në provincën e Breshias në Itali, ku një i mitur i...

EMRI| E shtypi betonierja, humb jetën 44-vjeçari shqiptar në Itali

Një aksident tragjik ka ndodhur pasditen e të shtunës në një kantier ndërtimi në Vigevano, në zonën e Pavias, bëjnë me...