kiev

Sum masiv me dron në Kiev, një i vdekur

Rusia ka kryer një sulm të ri masiv me dron gjatë natës në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, duke vrarë të paktën...

Rusia feston fitoren në Bahmut, Kievi thotë se luftimet vazhdojnë

Rusia ka shpallur fitoren në Bahmut, qytet në lindje të Ukrainës, ndonëse zyrtarët ukrainas pretendojnë se luftimet vazhdojnë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky,...

Valë raketash mbi Kiev, rusët bombardojnë kryeqytetin në prag të kundërofensivës

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi ra pre e një sulmi ajror rus, i cilësuar nga një zyrtar vendas si “i jashtëzakonshëm” në...

Kievi falënderon Serbinë për ndihmën humanitare, ‘armët kanë rëndësi’

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach tha se Ukraina është mirënjohëse ndaj Serbisë për ndihmën humanitare të ndarë, por se...

Von der Leyen në Kiev për Ditën e Evropës, Rusia vijon bombardimet

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, arriti në Kiev për bisedime me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky. “Sa mirë të...

Danimarka dërgon pajisje ushtarake në Kiev para ofensivës së pranverës

Danimarka po i jep Ukrainës një paketë pajisjesh ushtarake përderisa Kievi po përgatit një ofensivë për të rimarrë tokën e pushtuar...

Anëtarësimi i Ukrainës, Stoltenberg në Kiev: Prioritet në samitin e ardhshëm

Vendet e NATO-s kanë në plan të diskutojnë integrimin e mëtejshëm të Ukrainës në samitin e ardhshëm në Vilnius. Kjo u konfirmua...

Kievi identifikon të burgosurin ukrainas që mendohet se u ekzekutua nga rusët

Kievi thotë se ka identifikuar një nga ushtarët e vet që duket se është ekzekutuar nga trupat ruse, në një video...

A do të ketë Putin fatin e Millosheviçit? Ja çfarë thotë gazetari

Gazetari Xhemajl Rexha ka treguar situatën aktuale në Kiev ndërsa vet është mes tankeve dhe artilerisë së rëndë. Në një lidhje të...

Mes tankeve dhe artilerisë së rëndë, gazetari tregon situatën në Kiev

Gazetari Xhemajl Rexha ka treguar situatën aktuale në Kiev ndërsa vet është mes tankeve dhe artilerisë së rëndë. Në një lidhje live...

Meloni në Kiev: Dorëzimi i Ukrainës nuk mund të sjellë paqe të vërtetë

Çdo paqe që nënkupton dorëzimin e Ukrainës ndaj forcave pushtuese ruse “nuk mund të jetë paqe e vërtetë”. Kështu deklaroi kryeministrja...

Çfarë po ndodh në Ukrainë? Euronews jep drejtpërdrejt nga Kievi detajet e agresionit

Gazetari i Euronews Albania, Xhemajl Rexha ka raportuar nga Kievi për emisionin "Now", në lidhje me luftën që po zhvillohet në...

Mediat amerikane: Shefi i CIA-s ka zhvilluar bisedime sekrete me Zelenskyn në Kiev

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) William Burns, ka udhëtuar javën e kaluar në Ukrainë për të zhvilluar bisedime sekrete...

Frikë në Kiev, Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjet ushtarake

Rusia dhe Bjellorusia filluan këtë të hënë stërvitjet e përbashkëta ushtarake duke shkaktuar frikë në Kiev dhe Perëndim se Moska mund...

Ministrja e Jashtme: Shqipëria pritet të hap ambasadë në Ukrainë

Shqipëria dhe Ukraina festojnë këtë 12 janar, 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Ministrja e Jashtme Ola Xhaçka zgjodhi...

Hodhi fishekzjarre, banori i Kievit rrezikon dënimin me 5 vite burg

Hedhja e fishekzjarreve natën e ndërrimit të viteve mund t’i kushtojë një banori të Kievit deri në 5 vite burg. 47-vjeçari...