moska

‘Largohuni menjëherë’, SHBA paralajmëron qytetarët në Rusi

SHBA u ka thënë qytetarëve të saj që jetojnë në Rusi që të largohen menjëherë për shkak të luftës në Ukrainë...

Lufta nuk ndalet, 60 bomba mbi Kherson në 24 orët e fundit

Rusia dhe Ukraina vazhdojnë përplasjet në vijën e frontit dhe në rajonet e pushtuara. Moska ka bombarduar zonën e re të...

Moska kritika Papës, një ditë më pas hakerohet faqja e internetit të Vatikanit

Faqja zyrtare e Vatikanit nuk funksionoi pas një sulmi të dukshëm hakerësh të mërkurën, tha të mërkurën selia e Kishës Katolike...

Ankesa nga Moska, bisedime mes Rusisë dhe OKB-së për eksportet e grurit 

Të premten u zhvilluan bisedime në Gjenevë midis delegacionit rus dhe zyrtarëve të lartë të Kombeve të Bashkuara për të zgjidhur...

8 mijë sulme ajrore në Ukrainë, Kievi frikë nga dronët iranianë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia ka kryer 8 mijë sulme ajrore dhe ka qëlluar 4.500 raketa gjatë luftës. Arma...

E ardhmja e ekonomisë ruse, Moska: Jashtë recesionit në 2023

Autoritetet ruse deklarojnë se ekonomia në vend po ecën më mirë se parashikimet. Banka Qendrore e Rusisë ka mbajtur normat e...

Kievi akuza Moskës se po blen dronë-kamikazë, Kremlini: Ukraina, bomba radioaktive

Disa qindra mijëra shtëpi, shkolla dhe spitale në Ukrainë ndodhen në errësirë, teksa dimri është tek dera. Sulmet e fundit me...

‘Putin në drejtim të kundërt’, Blinken: Moska s’tregon gatishmëri për bisedime

SHBA do të shqyrtojë të gjitha mjetet për të përmirësuar marrëdhëniet diplomatike me Rusinë, por për momentin Moska nuk tregon shenja...

Lavrov: Të hapur në bisedime me Perëndimin për luftën në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar së fundmi se Moska është e hapur për bisedime me Perëndimin për luftën...

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 6 viktima, sulmuesi vret veten

Një person i armatosur hapi zjarr të hënën në një shkollë në qytetin rus të Izhevsk, njoftoi agjencia shtetërore ruse e...

Marrëveshja me Moskën, qindra ukrainas rikthehen në tokën e tyre

Qindra ushtarë ukrainas dhe rusë janë kthyer në tokën e tyre pas një marrëveshjeje mes Moskës e Kievit për të shkëmbyer...

Moska reagon ashpër ndaj vendimit të BE-së për vizat e turistëve rusë

Krerët e diplomacisë së vendeve të BE-së vendosën të pezullojnë marrëveshjen për lehtësimin e vizave për udhëtimin e qytetarëve rusë, gjë...

Moska po përgatitet të sulmojë Ukrainën jugore, thotë Kievi

Dhjetëra mijëra trupa ruse po përgatiten për të përparuar në qytetet Krivij Rih dhe Mykolaiv në Ukrainën jugore, tha këshilltari presidencial,...

Pendarovski akuzon Moskën për ndërhyrje në Maqedoninë e Veriut

Organet kompetente kanë informacione për persona që kanë hyrë në Maqedoninë e Veriut për të shkaktuar provokime gjatë protestave të fundit...

‘Do hakmerremi’, Rusia përplaset me Norvegjinë për mallrat

Të mërkurën, Moska akuzoi Norvegjinë për bllokimin e tranzitit të mallrave për rusët që jetojnë në arkipelagun norvegjez Arktik të Svalbard...

100 ditët e para të luftës, Moska fitoi 930 mln euro në ditë nga karburantet

Rusia ka fituar 93 mld euro nga eksportet e naftës, gazit dhe qymyrit në 100 ditët e para të luftës kundër...