moska

Moska akuzon SHBA-në për përshkallëzim të konfliktit me Ukrainën

Kremlini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se po i hedhin benzinë zjarrit pas vendimit për të furnizuar Ukrainën me sisteme raketore të...

Shqetësimi i DASH: Moska po përgatit pushtimin e Kherson

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shprehur shqetësimin për shpejtësinë me të cilën po jepet nënshtetësia ruse në rajonet ukrainase të pushtuara...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

BE heq bankën më të madhe ruse nga sistemi SWIFT; Përse është e rëndësishme?

Banka më e madhe e Rusisë do të përjashtohet nga sistemi i pagesave SWIFT, njoftoi të mërkurën presidentja e Komisionit Europian...

Rusia tregon ekuipazhin e anijes ‘Moska’, të mbytur në Detin e Zi

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar imazhe që tregojnë atë që sipas saj është ekuipazhi i kryqëzorit ‘Moska’, që u fundos...

Rusia mban zi për humbjen e anijes ‘Moska’

Rusia ka mbajtur një ceremoni për 'të vajtuar’ humbjen e anijes së saj luftarake 'Moska', kryqëzori raketor i cili u mbyt...

Fundosja e ‘Moskës’, humbja më e madhe e Rusisë që nga Lufta II Botërore

Hera e fundit që një anije luftarake ruse u fundos ishte 81 vjet më parë në brigjet e Krimesë, nga Gjermania...

Disa shtete dëbojnë diplomatët rusë në përgjigje të masakrës në Bucha

Pas ngjarjeve në Bucha të Ukrainës, disa shtete evropiane kanë vendosur te ashpërsojnë qëndrimin e tyre ndaj Moskës. Gjermania deklaroi se do...

Biden takohet për herë të parë me zyrtarë të lartë të Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden është takuar të shtunën në Varshavë me dy ministra të Ukrainës, atë të jashtëm dhe të mbrojtjes,...

‘Sanksionet kundër Rusisë erdhën me vonesë’, Zelenski kritikon BE-në

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka kritikuar liderët e Bashkimit Europian pasi sipas tij duhet të kishin marrë më shpejt masa...

Raketat ruse marrin në shënjestër aeroportin e Lvivit

Një sulm me raketa mbi aeroportin e Lvivit ka shkatërruar një fabrikë dhe një garazh që përdorej për të riparuar avionë,...

‘E pafalshme’, Kremlini reagon pasi Biden cilëson Putin ‘kriminel lufte’

Kremlini ka reaguar menjëherë pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden, i cili për herë të parë i është  drejtuar homologut...

Rusia del nga Këshilli i Europës

Rusia vendosi të martën të largohet nga Këshilli i Europës, duke i paraprirë një përjashtimi të mundshëmn nga vetë organizata më...

Ambasadorja e SHBA në NATO: Zona e ndalim-fluturimit, jo opsion në tryezë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në NATO ka theksuar një ditë përpara mbajtjes së samitit të jashtëzakonshëm me ministrat e mbrojtjes...

Përditësime LIVE 15 mars: Zyrtari parashikon deri në 20 mijë viktima në Mariupol

Sot është dita e njëzetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

Qeveria britanike mund të strehojë refugjatë ukrainas në pronat e oligarkëve

Qeveria britanike po mendon të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara të oligarkëve rusë. “Jemi të hapur ndaj të gjithë mundësive”,...