moska

Sllovakia dëbon 3 diplomatë rusë për spiunazh

Ministria e Jashtme e Sllovakisë tha se do të dëbojë 3 diplomatë rusë nën akuzën e spiunazhit dhe korrupsionit. Sipas ministrisë, vendimi...

Kremlini: Nuk ka pasur kërkesë për dialog mes Putin dhe Zelensky

Rusisë nuk i është kërkuar ende një bisede telefonike mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelensky,...

Ukraina do të negociojë, por nuk dorëzohet, thotë ministri i jashtëm

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka thënë se vendi është i gatshëm të negociojë më Rusinë, por nuk do ta pranonte...

Përditësime LIVE 12 mars: Dita e shtatëmbëdhjetë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita shtatëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një...

Blinken apel Moskës: Lejojini ukrainasit të largohen

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i ka bërë thirrje Rusisë të lejojë ukrainasit të largohen nga qytetet që “po bombardohen...

Zjarr në 2 depo nafte, pas sulmit me raketa

Dy depo nafte janë përfshirë nga flakët mbrëmjes e së hënës pasi u vunë në shënjestër të një sulmi ajror. Ngjarja ka...

Rusia: Nacionalistët ukrainas penguan evakuimin e civilëve

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka dalë të shtunën me një version tjetër mbi arsyen e pezullimit të evakuimit të popullsisë...

Përditësime LIVE 2 mars: Dita e shtatë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e shtatë e luftimeve në Ukrainë prej mëngjesit të 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një...

2 të vdekur dhe 3 të plagosur pas sulmeve në Zhytomyr

Të paktën 2 persona kanë humbur jetën dhe 3 janë plagosur pas një sulmi ajror në një zonë rezidenciale në Zhytomyr. Sipas...

Ambasada iu bën thirrje shtetasve amerikanë të “largohen menjëherë” nga Rusia

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Moskë ka paralajmëruar shtetasit amerikanë të premten se duhet të konsiderojnë largimin e “menjëhershëm” nga...

Gjermania do ndihmojë misionin e kontrollit të kufirit ajror të Rumanisë

Gjermania është e gatshme që të zgjerojë mbështetjen e misionit të kontrollit të kufirit ajror të Rumanisë si dhe është e...

Si po e mbulojnë mediat ruse pushtimin e Ukrainës?

Mediat ruse kontrollohen kryesisht nga shteti, gjë e cila shpjegon përse shumica e tyre po e prezantojnë pushtimin si një akt...

Si po e përjetojnë qytetarët e Moskës pushtimin rus?

Qytetarët e Moskës janë të tronditur nga pushtimi rus i Ukrainës, ndërsa pasojat e veprimit të Putinit në shoqëri kanë filluar...

Moska zotohet për ‘përgjigje të fuqishme’ ndaj SHBA-ve

Moska është zotuar për “një përgjigje të fuqishme” ndaj sanksioneve që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kundër bankave dhe individëve rusë. “Nuk...

Shtëpia e Bardhë akuzon Moskën për sulme kibernetike ndaj Ukrainës

Shtëpia e Bardhë akuzoi të premten Rusinë se është përgjegjëse për sulmet e fundit kibernetike që synojnë Ministrinë e Mbrojtjes të...

Shërbimet sekrete të SHBA: Moska ka nisur të luajë skenarin e luftës

Të dhënat e fundit të mbledhura nga shërbimet amerikane të inteligjencës sugjerojnë se Rusia po vijon me përgatitjet e saj për...