OBSH

OBSH i kërkon Kinës të publikojë të gjitha të dhënat e lidhura me origjinën e COVID

Këshilltarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i kanë bërë thirrje Kinës që të publikojë të gjitha informacionet e lidhura me...

Shtohen të rinjtë që vuajnë nga sëmundja e zemrës

Sipas rekomandimeve të OBSH Shqipëria renditet ndër vendet me rrezikshmëri të lartë kardiovaskulare, dhe në rrezik mesa duket janë gjithmonë e më shumë edhe...

OBSH: 4,5 mln njerëz verbohen nga glaukoma, kush është i rrezikuar

5-11 mars është Java Botërore e Sëmundjes së Glaukomës. Glaukoma (tensioni i syrit) konsiderohet si një sëmundje e rëndë e syrit, e cila karakterizohet...

OBSH përshëndet aplikimin e vaksinës HPV: Rastet me fruth po rriten

Drejtori i OBSH për Europën, dr. Hans Kluge ka shfrytëzuar videomesazhin drejtuar kongresit të parë shëndetësor të mbajtur në Tiranë për...

Drejtori i OBSH për Evropën: Shëndetësinë shqiptare e pret një e ardhme e ndritur

Drejtori i OBSH për Europën, Hans Henri Kluge, ka përshëndetur mbajten e Kongresit të Parë të Shëndetësisë në Shqipëri, nëpërmjet një...

1 në 3 fëmijë është obez, OBSH: Obeziteti më i shprehur tek djemtë

1 në 3 fëmijë në Europë përfshirë edhe Shqipërinë janë mbipeshë apo obez. Ekspertët vlerësojnë se ky fenomen është në rritje të...

OBSH: Pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë për më shumë ndihmë 

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë...

OBSH ngre shqetësimin: Vdekshmëria amtare në Shqipëri e lartë

Shqipëria ka vdekshmërinë amtare më të lartë se shumë vende të rajonit. Referuar të dhënave zyrtare të publikuara nga Organizata Botërore e...

OBSH: 8 gra në Shqipëri humbasin jetën për 100 mijë lindje të gjalla

Shqipëria ka vdekshmërinë amtare më të lartë se shumë vende të rajonit. Referuar të dhënave zyrtare të publikuara nga Organizata Botërore e...

OBSH: Gripi i shpendëve, kërcënimi më i madh pas Covid-19

Një nga shkencëtarët më kryesorë në botë në OBSH, Sir Jeremy Farrar, i cili më parë ishte drejtor i Wellcome Trust,...

5 mln raste me epilepsi çdo vit, OBSH: Sëmundja më e përhapur neurologjike në botë

1% e popullsisë shqiptare është e prekur nga epilepsia, apo siç njihet ndryshe “sëmundja e tokës”. E njohur si sëmundja më e...

Paralajmëron OBSH: Katastrofa e dytë që mund të shkaktojë dëme në Turqi

Të mbijetuarit nga tërmeti  janë duke u ndihmuar nga grupet vullnetare.  Për ta janë ngritur tenda, si dhe po u ofrohet...

Parashikimi i frikshëm i OBSH: Numri i viktimave mund të arrijë në 20 mijë

Vijojnë kërkimet për të mbijetuar në jug të Turqisë dhe në veri të Sirisë pas tërmeteve shkatërruese të ditës së hënë....

OBSH aktivizon ekipet mjekësore të urgjencës në Turqi dhe Siri

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka aktivizuar rrjetin e saj të ekipeve mjekësore të urgjencës në Turqi dhe Siri për të ndihmuar...

OBSH: 1 në 6 vdekje nga kanceri | I gjirit më i përhapuri, i mushkërive më fatali

1 në 6 vdekje në mbarë botën kanë shkaktarë sëmundjet tumorale. Organizata botërore e shëndetësisë bën me dije se kanceri më...

OBSH: Covid-19, ende një emergjencë globale

“Organizata Botërore e Shëndetësisë, në një deklaratë të publikuar të hënën thekson se virusi është ende në gjendje emergjencë globale. Megjithatë ai...