poloni

Shpërthimi në Poloni, Stoltenberg: Ishte raketë ukrainase, por fajin e ka Rusia

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se sulmi i së martës në Poloni me gjasë u shkaktua nga mbrojtja...

A do i shpallë NATO luftë Rusisë? Meçollari tregon se kur aktivizohet neni 5

Ish-zëvendës komandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se NATO nuk është në kushtet për...

Rusia mohon përgjegjësinë për shpërthimin në Poloni

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se nuk ka gjasa që një raketë që vrau dy persona në Poloni të martën...

AP: Raketat që ranë në Poloni “u hodhën nga Ukraina”

Agjencia e lajmeve Associated Press citoi tre zyrtarë amerikanë të kenë thënë se një vlerësim paraprak, sugjeron se raketat që goditën...

Biden: Raketat në Poloni mund të mos jenë hedhur nga Rusia

Raketat që vranë dy persona në Poloni, mund të mos jenë hedhur nga Rusia, tha të mërkurën presidenti i Shteteve të...

Raketat godasin Poloninë, Biden do të flasë së shpejti me presidentin polak

Presidenti i SHBA Joe Biden “është informuar mbi raportet jashtë Polonisë dhe do të flasë së shpejti me Presidentin e Polonisë...

‘Po monitorojmë situatën në Poloni’, Stoltenberg: Aleatët po konsultohen

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se aleanca ushtarake po monitoron situatën, pasi dy raketa me origjinë ruse goditën...

Charles Michel: Qëndrojmë krah Polonisë, në kontakt me aleatë të NATO-s

Bashkimi Evropian qëndron krah Polonisë. Kështu u shpreh presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, pasi shteti anëtar i NATO-s u godit...

Agresioni rus dhe Shqipëria, Fatmir Mediu: Kur mund të aktivizohet neni 5 i NATO-s

Rënia e raketave me origjinë ruse në Poloni, shtet anëtar i NATO-s, duke lënë të vdekur dy persona, ka shkaktuar shqetësim...

Raketat ruse godasin Poloninë, reagon Edi Rama  

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas rënies së dy raketave ruse në Poloni. Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale,...

Raketat mbi Poloni alarmojnë NATO-n, ish ministri: Rreziku si po zgjerohet konflikti

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu thotë se presidenti rus, Vladimir Putin ka dashur ta zgjerojë konfliktin në Ukrainë, duke iu referuar...

Raketat ruse godasin Poloninë, mblidhen urgjentisht zyrtarët e sigurisë kombëtare

Një zëdhënës i qeverisë në Poloni thotë se një takim i zyrtarëve të sigurisë kombëtare të martën mbrëma u thirr për...

Varshava merr përsipër asetet polake të Gazprom

Varshava do të marrë përsipër asetet polake të Gazpromit të Rusisë, tha të hënën ministri i zhvillimit, duke shtuar se është...

Polonia ndërton gardh me tela gjatë kufirit rus për të ndaluar kalimin e emigrantëve

Polonia ka përforcuar kufirin e saj me territorin rus të Kaliningradit me tela për shkak të dyshimeve se mund të bëhet...

Polonia arrin marrëveshje për ndërtimin e uzinës së dytë bërthamore

Varshava dhe Seuli kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi që kompania jugkoreane KHNP të ndërtojë uzinën e dytë bërthamore të Polonisë. Ky njoftim...

Poloni, norma e inflacionit bazë arrin në 10,7% në shtator

Inflacioni bazë i Polonisë, i cili përjashton çmimet e ushqimit dhe energjisë, u rrit në 10,7 përqind në terma vjetore, në...