putin

Macron kërkon garanci nga Putini për anijet me grurë në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macro, tha të martën se pas paketës së gjashtë të sanksioneve të Bashkimit Europian kundër Rusisë, asgjë nuk...

Sanchez: Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez deklaroi se mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme dhe se presidenti rus Vladimir Putin nuk...

Kremlini i përgjigjet zërave se Putin është i sëmurë

Vladimir Putin nuk ka asnjë problem shëndetësor, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov në përgjigje të zërave për sëmundjen e...

‘Më i liri në Europë’, Serbia shpall marrëveshjen 3-vjeçare të gazit me Rusinë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç njoftoi një marrëveshje trevjeçare për furnizimin me gaz nga Rusia, në një intervistë me kanalin televiziv serb...

Vuçiç marrëveshje me Putin për gazin, asnjë koment për luftën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje "jashtëzakonisht të favorshme për gaz” me Rusinë, shkruan Euronews.  Për...

Vuçiç bie dakord për një kontratë 3-vjeçare me Putinin për furnizimin me gaz

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi të dielën se ka rënë dakord për një kontratë të re 3-vjeçare për furnizimin me gaz...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë...

Putin: Rusia gati të zhbllokojë grurin nëse Perëndimi heq sanksionet

Moska është e gatshme të japë një 'kontribut të rëndësishëm' për të shmangur një krizë globale ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet...

Scholz: Putin nuk do të diktojë kushtet e paqes në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në ditën e fundit të...

Putin: Largimi i disa firmave të huaja mund të jetë për mirë

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se largimi i disa kompanive të huaja nga Rusia në këtë kohë lufte "mund të jetë...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -...

Eurodeputetja shqiptaro-suedeze: NATO do jetë më e fortë me Suedinë e Finlandën

Arba Kokalari, deputete shqiptare për Suedinë në Parlamentin Evropian thotë se aplikimi i dy vendeve nordike (Suedi-Finlandë) për në NATO ka...

Cilat janë shtetet që financojnë tregun e armëve të Rusisë dhe SHBA-së?  

SHBA është eksportuesja më e madhe e armëve në rang global. Në 10 vitet e fundit ajo ka eksportuar 35% të armëve...

Putin paralajmëron Finlandën: Anëtarësimi në NATO do të ishte gabim

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar Finlandën se po bën një gabim të madh nëse aplikon për t’u anëtarësuar në NATO. Mediat...

Banda muzikore kritike ndaj Kremlinit mban koncert në Gjermani

Banda muzikore ruse Pussy Riot, e njohur për qëndrimin kritik ndaj Kremlinit, nisi turin evropian nga kryeqyteti i Gjermanisë, Berlini. Diana Burkot,...

Britania e Madhe sanksionon ish-bashkëshorten e Putinit

Mbretëria e Bashkuar ka vendosur sanksione ndaj ish-gruas së presidentit rus Vladimir Putin dhe të dashurës së tij aktuale. Lyudmila Ocheretnaya, e...