serbi

Serbia ka të drejtë të mbrojë sigurinë e serbëve në Kosovë, thotë Dodik

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodak deklaroi se Serbia ka...

Kremlini i del në krah Serbisë pas tensioneve në Veri

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha sot se Rusia mbështet në mënyrë absolute Serbinë kur bëhet fjalë për situatën aktuale me...

Reciprociteti, Kurti: S’ka vend për tensione dhe destabilizim

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, deklaroi se nuk ka vend për tensione e destabilizim të situatës për shkak të vendimit të...

‘Nuk heqim dorë’, Vuçiç nxjerr hartën e Kosovës me flamurin e Serbisë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç zhvilloi një deklaratë për mediat paraditen e së dielës në Beograd, ku ka folur për çështjet e...

Këshilli i Sigurisë: Reciprociteti me Serbinë do të procedohet pa pengesa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mblodhi këtë të dielë Këshillin e Sigurisë, për të diskutuar për masat e zbatimit të reciprocitetit...

Reciprociteti me Serbinë, Kurti mbledh sot Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të mbledhë këtë të dielë Këshillin e Sigurisë. Kurti e konfirmoi mbledhjen gjatë konferencës së të...

Kurti kërkon të zëvendësojë ekzistencën e Serbisë në Kosovë, thotë Petkoviç

Albin Kurtit nuk i intereson reciprociteti, por kërkon të zëvendësojë ekzistncën e Serbisë në Kosovë. Kështu deklaroi të shtunën Drejtori i Zyrës...

Stuhia godit Serbinë, rrugë të përmbytura e pemë të thyera

Stuhia e paralajmëruar me reshje shiu dhe breshër ka goditur pasdite Pomoravljen, Shumadinë, Banatin dhe Sremin. Sipas njoftimit nga RHMZ, stuhitë do...

Petar Petkoviç: Po nisim formimin e Asociacionit

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, tha më 30 korrik se përfaqësuesit e serbëve që jetojnë...

Veriu i Kosovës, mesazhe kundër vendimit për targat dhe dokumentet

Në veri të Kosovës, dy ditë para nisjes së zbatimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa me...

Serbia cilëson ferr vendimin e qeverisë së Kosovës, reagon Besnik Bislimi

Zëvendës kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka reaguar sa i takon vendimit të qeverisë  për pajisjen e qytetarëve serb me një...

Takimi me Vuçiçin mund të mbahet në fund të gushtit, thotë Kurti

"Meqë takimi me me Vuçiçin nuk u realizua më 19 korrik, shpresojmë që të mbahet në fund të muajit gusht". Kështu u...

Reciprociteti për targat, Vuçiç: Jam i shqetësuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është shprehur i shqetësuar për vendimin e qeverisë së Kosovës, në prag të zbatimit të reciprocitetit...

Shqiptarët e Luginës marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë në Serbi

  Pjesëtarët e pakicës kombëtare shqiptare nga komunat e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës do të marrin pjesë në regjistrimin e ardhshëm të...

Ballkani nuk mund të jetë në paqe dhe i suksesshëm pa Serbinë, thotë Vulin

Ministri i Brendshëm serb, Aleksandar Vulin tha këtë të shtunë se një Serbi e fortë dhe e qëndrueshme është garanci e...

Marrëveshja Kosovë-Serbi e nevojshme sa më parë, sipas Stuart Peach

I dërguari i Posaçëm i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach vlerëson se vazhdimi i situatës pa zgjidhje mes...