shba

Mbi gjysma e amerikanëve kanë antitrupa, sipas studimit

Gati 60% e të rriturve dhe 75% e fëmijëve kanë antitrupa në SHBA. Këto janë të dhënat e publikuara nga Qendra...

Zyrtarët e lartë të SHBA-së dhe BE-së vizitojnë sot Shqipërinë

Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried do të vizitojë sot Shqipërinë. Vizita e Zyrtares së Departamentit Amerikan të...

Marrëveshje SHBA-Rusi për shkëmbimin e të burgosurve

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kryen të mërkurën një shkëmbim të burgosurish, duke ndërruar një marins të burgosur në Moskë me...

Osmani dhe Kurti takojnë Sekretarin amerikan të Shtetit në Uashington

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Uashington. Osmani dhe Kurti...

73% e amerikanëve pro dërgimit të armëve në Ukrainë, sipas sondazhit

Shtatëdhjetë e tre për qind e amerikanëve mbështesin përpjekjet e SHBA-së për të furnizuar Ukrainën me armë. Ky është niveli më i...

Zv.presidentja e SHBA-së rezulton pozitive me COVID-19

Zëvendëspresidentja e SHBA, Kamala Harris ka rezultuar pozitive me COVID-19 ditën e sotme, tha zëdhënësja e saj. Sipas saj, Harris nuk ka...

Zyrtarja e DASH vjen në Tiranë, takon Ramën dhe Alibeajn

Zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit Karen Donfried do të vizitojë Shqipërinë më 28 prill. Donfried pritet të zhvillojë një...

Si do të duken semaforët e të ardhmes?

Semaforët janë përdorur që në shek. e 19-të në Angli, edhe pse atëherë llampat  e dritave karikoheshin me gaz dhe kjo...

Gjermania drejt dërgimit të armëve kundërajrore në Ukrainë

Gjermania pritet të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën. Vendimi pritet të njoftohet në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-s dhe BE-së,...

SHBA-ja dëshiron të shohë një Rusi të dobësuar, thotë sekretari Austin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin shpreson se humbjet që po pëson ushtria ruse në Ukrainë do ta pengojnë udhëheqjen e...

Rusia paralajmëron SHBA-të që të mos dërgojnë armë në Ukrainë

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të mos dërgojnë më armë në Ukrainë. Kështu ka bërë të ditur ambasadori...

COVID, shkaku i tretë i vdekjeve në SHBA gjatë 2021

Covid-19 rezultoi si shkaku i tretë i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara në vitin 2021, pas sëmundjeve të zemrës dhe kancerit,...

SHBA konfirmon se Blinken dhe Austin janë takuar me Zelenskin

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar se Sekretari i Shtetit Antoni Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin udhëtuan në Kiev për...

Zëdhënësi i DASH-it: Ukraina do të triumfojë ndaj Rusisë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price është i bindur se Ukraina do të triumfojë në luftën ndaj Rusisë. "Kjo do...

Zelenski: Duam më shumë armë nga SHBA-të

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski thotë se Ukraina shpreson të sigurojë armë të rënda nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, teksa pritet...

Berisha: Ndërhyrja e Kim personale, do informoj autoritetet e SHBA

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë një deklarate për gazetarët ka bëri me dije se do të informojë SHBA për ndërhyrjet në politikën...