shba

SHBA-ja dëshiron të shohë një Rusi të dobësuar, thotë sekretari Austin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin shpreson se humbjet që po pëson ushtria ruse në Ukrainë do ta pengojnë udhëheqjen e...

Rusia paralajmëron SHBA-të që të mos dërgojnë armë në Ukrainë

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të mos dërgojnë më armë në Ukrainë. Kështu ka bërë të ditur ambasadori...

COVID, shkaku i tretë i vdekjeve në SHBA gjatë 2021

Covid-19 rezultoi si shkaku i tretë i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara në vitin 2021, pas sëmundjeve të zemrës dhe kancerit,...

SHBA konfirmon se Blinken dhe Austin janë takuar me Zelenskin

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar se Sekretari i Shtetit Antoni Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin udhëtuan në Kiev për...

Zëdhënësi i DASH-it: Ukraina do të triumfojë ndaj Rusisë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price është i bindur se Ukraina do të triumfojë në luftën ndaj Rusisë. "Kjo do...

Zelenski: Duam më shumë armë nga SHBA-të

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski thotë se Ukraina shpreson të sigurojë armë të rënda nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, teksa pritet...

Berisha: Ndërhyrja e Kim personale, do informoj autoritetet e SHBA

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë një deklarate për gazetarët ka bëri me dije se do të informojë SHBA për ndërhyrjet në politikën...

Berisha: SHBA të ndalojë ndërhyrjet e Yuri Kim në gjyqësor

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar ambasadoren amerikane në Shqipëri, Yuri Kim se po ndërhyn direkt në procesin gjyqësor të Partisë Demokratike. Ish-kryeministri...

Kosova duhet të anëtarësohet sa më shpejt në NATO, thotë senatori amerikan

Senatori amerikan i Komisionit për Punë të Jashtme, Chris Murphy deklaroi se Kosova duhet të anëtarësohet sa më shpejt në NATO. Deklaratën,...

Rusia ndalon Kamala Harris të hyjë në territorin e saj

Rusia i ka ndaluar hyrjen në territorin e saj, zv. Presidentes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Ministria e Jashtme...

Bajden: SHBA i ofron sërish 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake Ukrainës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden njoftoi paketën e dytë të ndihmës prej 800 milion dollarësh për Ukrainën. Kjo...

‘Kundërshtarët të mendohen 2 herë’, Putin teston raketën balistike, reagon SHBA

Rusia thotë se ka kryer testin e parë të suksesshëm të një rakete të re balistike ndërkontinentale. Presidenti Vladimir Putin tha se...

Pekini i përgjigjet SHBA-ve: Tajvani është pjesë e Kinës

Kina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të kenë qëndrime të kundërta rreth çështjes së Tajvanit. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters,...

SHBA do të dërgojë më shumë armatime luftarake në Ukrainë, thotë Bajden

Presidenti amerikan, Xho Bajden deklaroi se SHBA do të dërgojë më shumë armatime luftarake në Ukrainë. Deklaratën, Bajden e dha pas mbërritjes...

‘Përgjegjësia është personale’, PS asnjë vendim për Ornaldo Rakipin

Pak minuta pasi mbaroi mbledhja e grupit parlamentar të PS-së, gazetarja e Euronews Albania, Eksiola Shehu raportoi se pjesa e parë...

Ambasada e SHBA-së uron besimtarët katolikë për Pashkët

Ambasada e SHBA në Tiranë ka uruar të gjithë besimtarët katolikë për Pashkët. Me anë të një postimi në rrjetet sociale ambasada...