turiste

Kumbaro: Numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur me 110 për qind

Ministrja e Mjesidit dhe Turizimit, Mirela Kumbaro deklaroi se numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur me 110% në vitin...

Nga viti 2023 duhet të rezervosh për të hyrë në Venecia

Nga 16 janari 2023, për të vizituar Venecias, turistët do të duhet të paguajnë nga 3 deri në 10 euro. Udhëtarët që...

Rrëzohet në dhomën e hotelit, plagoset turistja polake

Një turiste polake është rrëzuar në dhomën e hotelin ku po qëndronte. Ngjarja ka ndodhur në një hotel në Sarandë, ku sipas...

84% më shumë të huaj hynë në Shqipëri në maj 2022, sipas INSTAT

Numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar në maj 2022 është 604.430. Krahasuar me maj 2021, ky...

Shqiptarët zgjedhin Turqinë për të pushuar pavarësisht rritjes së çmimeve

Ku do të shkojmë me pushime? Kjo është tema e çdo bisede, në këtë periudhë. Rritja e çmimeve ka ndikuar dhe...

130 mijë turistë ukrainas më pak në Shqipëri, thotë ministrja Kumbaro

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro tha se 130 mijë ukrainas nuk do të vijnë në Shqipëri për shkak të luftës. Kumbaro krahasoi...

Pushuesit nga Kosova dominojnë bregdetin shqiptar, risi turistët nga Lindja

Çelja e sezonit turistik dhe temperaturat e larta kanë bërë që mijëra turistë vendas dhe të huaj të dynden në bregdet. Në...

Euronews Albania siguron videon e aksidentit ku humben jetën 2 turistët polakë

Dy turistë polakë kanë humbur jetën në një aksident të ndodhur në Shkodër mesditën e të premtes. Aksidenti është shënuar në aksin...

Ndalimi i turistëve rusë? Rama: Jemi në të njëjtën linjë me BE-në

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria shqiptare nuk ka një vendim në lidhje me kërkesën e presidentit ukrainas Volodimir Zelenski për...

Heqja e vizave me Rusinë rrezikon sigurinë kombëtare, thotë deputeti Çollaku

Deputeti i PD-së Kreshnik Çollaku thotë se liberalizimi i vizave me Rusinë vë në rrezik sigurinë kombëtare. “Në një situatë sanksionesh të...

Anija me turistë francezë mbërrin në Vlorë

Mëngjesin e së enjtes ka mbërritur në Portin e Vlorës kroçera ‘La Belle de L'Adriatique’. Megjithëse me një numër të vogël...

Sezoni në Greqi humb turistët nga Ukraina dhe Rusia

Strategjia e Greqisë për të nisur më shpejt sezonin turistik duket se po ecën sipas të gjitha planeve, të paktën sipas...

Lufta në Ukrainë nuk ndikon në preferencat e turistëve

Pavarësisht luftës në Ukrainë, të dhënat kanë treguar se preferencat e udhëtimit për destinacionet e Evropës Lindore vazhdojnë të mbeten të...

Turqia do të hapë linjë të veçantë ajrore për turistët rusë

Autoritetet turke po planifikojnë të krijojnë një linjë ajrore të veçantë për të transportuar turistët rusë në resorte, sipas mediave turke. “Lufta...

Rihapet parku i luleve, Holanda mirëpret turistë nga e gjithë bota

Pranvera ka ardhur dhe është kaq shumëngjyrëshe në Keukenhof, parku më i madh  i luleve dhe më i famshmi Holandë. I mbyllur...

‘Turizmi patriotik’ rigjallëron ekonominë shqiptare

Gjatë muajit shkurt, rezulton se ka pasur një rritje të konsiderueshme të hyrjeve dhe daljeve në pikata kufitare të Shqipërisë. Sipas INSTAT,...