ukraina

Terror ndaj selive diplomatike, Ukraina: Pako më sy kafshësh në ambasadat tona

Ambasadave dhe konsullatave ukrainase në 6 vende evropiane u janë dërguar pako që përmbanin mbetje kafshësh, ka bërë të ditur Ministria...

Ukraina grurë për botën, Zelensky: Do t’i përmbushim detyrimet pavarësisht luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i dha jetë iniciativës “Drithëra nga Ukraina”, misioni kryesor i të cilës do të jetë shpërndarja e...

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë sërish të burgosurit

Rusia dhe Ukraina kanë njoftuar se kanë kryer një shkëmbim të ri të të burgosurve të luftës, gjatë të cilit u...

“Ukraina në 10 orë”, ekspozita e Ben Blushit çelet në Prishtinë

Një copë e tragjedisë dhe bukurisë së Ukrainës, përmes syrit të autorit të njohur Ben Blushi, erdhi të hënën në Prishtinë. Para...

Zelensky: Ukraina nuk është fajtore për raketën në Poloni

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se ai nuk kishte “asnjë dyshim” se Ukraina nuk ishte fajtore për sulmin raketor që...

Ukraina këmbëngul: Kemi ‘gjurmë ruse’ në sulmin në Poloni

Sekretari i Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha të mërkurën se Ukraina është e gatshme t’u japë...

AP: Raketat që ranë në Poloni “u hodhën nga Ukraina”

Agjencia e lajmeve Associated Press citoi tre zyrtarë amerikanë të kenë thënë se një vlerësim paraprak, sugjeron se raketat që goditën...

OKB: Edhe Rusia edhe Ukraina torturuan të burgosurit

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) tha të martën se Rusia dhe Ukraina kanë torturuar të burgosur të...

Zelensky: Ukraina nuk ka presione për negociata me Rusinë

Ukraina tha të martën se nuk është nën presion nga shtetet perëndimore për të negociuar me Rusinë, teksa insistoi që negociatat...

Ushtria ukrainase raporton për sulme të reja ruse

Donjecku, Luhansku dhe disa rajone tjera ukrainase janë përballur sërish me sulme ruse, kanë thënë të enjten zyrtarët ukrainas. Ushtria ukrainase tha...

Ukraina s’do ta njohë Kosovën, thotë ambasadori i saj në Beograd

Qëndrimi i Ukrainës në raport me pavarësinë e Kosovës nuk pritet të ndryshojë. Kështu së paku është shprehur ambasadori i Ukrainës në...

Rusia pezullon marrëveshjen për grurin pas sulmit në Flotën e Detit të Zi

Rusia njoftoi se ka pezulluar përfshirjen e saj në marrëveshjen e ndërmjetësuar ndërkombëtarisht që lejon Ukrainën të eksportojë grurë nga portet...

Ukraina thirrje Iranit: Mjaft dërguat armë në Rusi

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se i ka kërkuar Teheranit të ndalojë ofrimin e armëve Rusisë në...

Ukraina i kërkon Iranit të ndërpresë furnizimin e Rusisë me armë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba i kërkoi të premten homologut të tij iranian që të ndalojë menjëherë furnizimin me...

Ukrainasit nuk braktisin shtëpitë, presidenti ukrainas zotohet për rezistencë

Pavarësisht bombardimeve ruse, shumë banorë ukrainas në afërsi të frontit të luftës nuk largohen. Bakhmuti është një prej këtyre shembujve. Ushtria ukrainase...

Ukraina pa energji, rusët vijojnë sulmet ndaj infrastrukturës energjetike

Zyrtarët rusë akuzuan trupat ukrainase se kanë vrarë 2 persona dhe plagosur 12 të tjerë përmes bombardimeve në qytetin Shebekino, në...