ukraine

Receta e lumturisë në Ukrainë, edhe pse pa energji elektrike banorët po mbijetojnë

Qendrat tregtare janë pa energji elektrike, por janë me plot klientë në Lviv të Ukrainës. Bombardimet ruse kanë lënë dyqanet pa energji,...

Inteligjenca amerikane: Luftimet në Ukrainë do të ngadalësohen gjatë dimrit

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, thonë agjencitë e...

Terror ndaj selive diplomatike, Ukraina: Pako më sy kafshësh në adresë të ambasadave

Ambasadave dhe konsullatave ukrainase në 6 vende evropiane u janë dërguar pako që përmbanin mbetje kafshësh, ka bërë të ditur Ministria...

Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës qindra gjeneratorë të energjisë

Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës qindra gjeneratorë të energjisë elektrike, pas dëmtimit të infrastrukturës ukrainase si pasojë e bombardimeve të forcave...

Biden i gatshëm të flasë me Putinin nëse ai vërtet dëshiron t’i japë fund luftës

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të ishte i gatshëm të takonte Vladimir Putinin e Rusisë, nëse ky...

Ukraina: Janë vrarë deri në 13 mijë ushtarë në luftë

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus. Lajmin e ka bërë me dije këshilltari i presidentit...

Sirena alarmi në Ukrainë, sërish rrezik nga sulmet ruse

Në çdo rajon të Ukrainës po dëgjohen sirena alarmi. Kështu raportojnë mediat e huaja ndërsa shtojnë se sirenat po paralajmërojnë banorët se...

Ushtria ukrainase: Forcat ruse po sulmojnë në lindje, kanë forcuar pozicionet në jug

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka thënë se forcat shtetërore janë duke vazhduar luftimet në rajonin lindor Donjeck, ndërsa në...

Borrell: BE ka ngrirë 300 miliardë fonde ruse, po punojmë për t’i sekuestruar

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, është shprehur se BE ka në kontroll mbi 300 miliardë burime financiare nga banka...

Shkolla me printer 3D për Ukrainën, projekti i OJQ-ve për rindërtimin e vendit

Lufta në Ukrainë ka çoroditur sistemin shkollor në vend. Këta fëmijë në Lviv, në perëndim të vendit, kanë vazhduar të marrin...

Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der...

Bjellorusia, jashtë luftës, Tikhanovskaya: Trupat tona pro-ukrainase

Ukrainasit kanë frikë se Rusia mund të hapë një front të ri lufte nga Bjellorusia, duke përfshirë direkt trupat bjelloruse. Deri më...

Rusia shtyn bisedimet për inspektimin e armëve bërthamore

Rusia ka shtyrë bisedimet me Shtetet e Bashkuara lidhur me armët bërthamore, që ishin paraparë të mbaheshin gjatë kësaj jave në...

Ukrainasit zgjedhin artin për t’u shkëputur nga realiteti i hidhur i luftës

Teatri Akademik i Operës dhe Baletit në Odesa të Ukrainës nuk i është përkulur frikës së bombardimeve ruse. Atje vijojnë të...

Ukraina i quan gjenocid sulmet ruse ndaj rrjetit të energjisë elektrike

Sulmet e Rusisë ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës përbëjnë gjenocid, thotë një zyrtar i lartë ukrainas. Sulmet në objektet kryesore kishin në...

Rusët bombardojnë qytetin industrial të Ukrainës, 13 të plagosur

Të paktën 13 persona u plagosën në sulmet e reja me raketa ruse në qytetin industrial ukrainas të Dnipropetrovsk. “Katër prej tyre...