volodimir zelenski

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se...

Putin firmos për aneksimin e 4 rajoneve ukrainase, reagon Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se vendi i tij nuk do të heqë dorë nga rimarrja e të gjitha rajoneve...

Referendumet në Ukrainë, Zelenski i kërkon Erdoganit që të flasë me Putinin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, planifikon të bisedojë këtë të enjte me presidentin rus, Vladimir Putin, për referendumet e mbajtura në...

Rusia po vret në mënyrë cinike ushtarët e saj, thotë Zelenski

Tre javë pas kundërofensivës në veri-lindje të vendit, që u mundësoi rimarrjen nën kontroll të disa mijëra kilometrave katrorë territor, forcat...

Do t’u ofrojmë garanci ushtarëve rusë që dorëzohen, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski u ka ofruar garanci ushtarëve rusë që dorëzohen tek forcat ukrainase. Në fjalimin e natës të 24...

Ukraina zvogëlon praninë diplomatike të Iranit

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski bëri të ditur se akreditimi i ambasadorit iranian do të revokohet dhe stafi diplomatik iranian në Kiev...

Aksidentohet me makinë presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski është përfshirë në një aksident automobilistik në Kiev. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i tij, Sergii...

Kemi rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar, thotë Zelenski

Ushtria ukrainase ka rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar nga forcat ruse. Kështu u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski gjatë...

Zelenski: Rusët ndërprenë energjinë për shkak të kundërofensivës në lindje

"Rusia synon t'i privojë njerëzit nga drita dhe nxehtësia duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën lindore." Kështu u shpreh...

Ukraina ka rimarrë 2000 kilometra katrorë territor, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se forcat ushtarake kanë rimarrë mbi 2,000 kilometra katrorë territor pas një kundërofensive ndaj forcave ruse...

Zelenski: Të krijohet zona e sigurisë në centralin bërthamor të Zaporizhias

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka mirëpritur thirrjet e agjencisë bërthamore të OKB-së për një zonë të mbrojtjes së sigurisë në centralin...

Bllokimi i gazit, Zelenski: Rusia kërkon të shkatërrojë jetën e evropianëve

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski thotë se Rusia kërkon të shkatërrojë jetën normale të evropianëve, duke bërë shantazh përmes mbylljes së...

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe...

‘Do t’i rimarrim territoret’, Zelenski: Flamuri i Ukrainës do ngrihet në Krime

Në vijën e frontit, artileritë vazhdojnë dhe mes palëve të përfshira në luftë, shumë njerëz kanë mbetur të bllokuar. Vullnetarë nga e...

Inspektimi i impiantit bërthamor mund të rivendosë sigurinë, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodmir Zelensk tha se një vizitë e inspektorëve ndërkombëtarë në centralin bërthamor të Zaporizhias, do të bëjë të...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në...