volodimir zelenski

S’ka bisedime nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se nëse Moska mban referendume për bashkimin me Rusinë në zonat e pushtuara të vendit të...

‘Po përdorin impiantin bërthamor për terror’, Zelenski ‘shpërthen’ ndaj rusëve

Në fjalimin e tij të fundit, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se situata përreth impiantit bërthamor të Zaporizhias po rëndohet. Kievi dhe...

Erdogan i kërkon Putinit që të takohet me Zelenskin në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, gjatë takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin, i ka kërkuar këtij të fundit që...

Zelenski urdhëron civilët që të evakuohen nga rajoni i Donetsk

Presidenti i Ukrainës, Volodimr Zelenski ka urdhëruar evakuimin e civilëve që ende jetojnë rajonin lindor të Donetsk, në zonat e pakta...

Anija e parë ukrainase me grurë mund të niset të premten

Anija e parë ukrainase me grurë që nga pushtimi rus mund të largohet nga porti i Odesës të premten, por detajet...

Zelenski akuzon Rusinë për barbarizëm pas sulmit me raketa në Odesa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë për barbarizëm pas sulmit me raketa në portin e Odesës. Moska nuk ka komentuar mbi...

S’ka armëpushim pa marrë territoret e pushtuara nga Rusia, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se një armëpushim me Rusinë, pa marrë territoret e pushtuara, do e zgjaste luftën. Ai paralajmëroi se...

Sanksionet e BE-së ndaj Rusisë nuk mjaftojnë, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski thotë se paketa e shtatë e sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, nuk janë të mjaftueshme. Sipas tij,...

Frika nga ndikimi rus, Zelenski vijon shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka vijuar me 'spastrimet' në Shërbimin e Sigurisë të Ukrainës (SBU) pasi ka shkarkuar zëvendës drejtorin e...

Zelenski thirrje ndërkombëtarëve që ta njohin Rusinë si një “shtet terrorist”

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta njohë zyrtarisht Rusinë si një shtet terrorist, pas sulmit në...

Zelenski shkarkon ambasadorët ukrainas në disa shtete

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka shkarkuar këtë të premte ambasadorët ukrainas në disa shtete të botës. Sipas një njoftimi në faqen...

Zelenski: Rusët kontrollojnë Luhanskun, por nuk do të japim territor

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski pranoi se forcat ruse kanë nën kontroll pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut, por tha se...

Zelenski bën thirrje për mbrojtje moderne ajrore pas bombardimeve ruse

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u bëri thirrje aleatëve perëndimorë që të furnizojnë vendin e tij me një sistem modern dhe efektiv...

Zelenski: Anëtarësimi i Ukrainës në BE nuk duhet të zgjasë me vita apo dekada

Anëtarësimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian nuk duhet të zgjasë me vite apo dekada. Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski këtë...

Hyn në fuqi regjimi i vizave për rusët që duan të shkojnë në Ukrainë

Duke nisur nga kjo e premte, 1 korrik, qytetarëve rusë do t'u nevojitet vizë për të kaluar në territorin ukrainas. Vendimi për...

Zelenski paralajmëron NATO-n: Lufta e Rusisë nuk do të përfundojë me Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i është drejtuar online Samitit të NATO-s këtë të mërkurë, punimet e të cilit po mbahen në...