Rusia po vret në mënyrë cinike ushtarët e saj, thotë Zelenski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre javë pas kundërofensivës në veri-lindje të vendit, që u mundësoi rimarrjen nën kontroll të disa mijëra kilometrave katrorë territor, forcat ukrainase vazhdojnë presionin ndaj ushtrisë ruse në Donbas.

Në rajonin tjetër të Kharkivit, që u rimor gjithashtu nën kontroll në javët e fundit, ukrainasit zotërojnë pjesën dërrmuese të qytetit të Kupianskut, hekurudha e të cilit u përdor më herët nga Rusia për të furnizuar trupat e saj në jug.

Megjithatë, një zonë e vogël në bregun lindor të lumit Oskil mbetet në duart e trupave ruse, të cilat i pengojnë ato ukrainase të avancojnë drejt rajonit të Luhanskut.

- Advertisement -

“Pavarësisht luftës së pakuptimtë nga Rusia dhe mungesës së iniciativës të kundërshtarëve, komanda e ushtrisë ruse vazhdon t’i çojë trupat e saj drejt vdekjes. Përpjekjet e Moskës në Donjeck do të hyjnë në histori si një nga vrasjet më cinike të ushtarëve të saj”, u shpreh presidenti ukrainas, Vladimir Zelenski.

Trupat ukrainase po hetojnë dyshimet për ekzistencën e një varri masiv, në një ish-bazë të braktisur ruse në afërsi të kufirit.

Struktura është një ish-fermë industriale jashtë lokalitetit Kozaça Lopan, rreth 2 kilometra larg kufirit ndërkombëtar, e përdorur nga rusët për të fshehur tanket.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

TË FUNDIT

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Reldar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×