English

“Të hetohet floriri”, Princ Leka i ndërhyn live Artan Lames: Ka pasur komision…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në “Now me Erla Mëhillin” u diskutua për sasinë e floririt që u vodh nga mbreti Ahmet Zogu.

- Advertisement -

Nipi i tij, Princi Leka reagoi zyrtarisht për emisionin, duke theksuar se vendi ka nevojë për ndershmëri intelektuale dhe pedagogji të mirëfilltë në shkrimin dhe transmetimin e historisë.

Gjatë transmetimit, ai pati dhe një ndërhyrje ku nëpërmjet një mesazhi i komunikoi moderatores se: “Ka pasur një komision hetimor në fillim të viteve 90’ për këtë çështje”, duke iu përgjigjur kështu studiuesit Artan Lame, i cili bëri thirrje që Princi të japë llogari për floririn që mori i ati.

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar dy dokumente që tregojnë se sasia e arit që ka marrë mbreti Zog kur u largua nga Shqipëria më 1939, është shumë herë më i madh sesa dihej deri më tani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×