English

Të majtë apo të djathtë, ja si e konsiderojnë veten shqiptarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A janë shqiptarët të majtë apo të djtathtë, si e vetëidentifikojnë ata veten të pyetur nga Barometri.

- Advertisement -

Nga përgjigjet e tyre rezulton se 35.9% e konsiderojnë veten të djathtë dhe 45.7% e konsiderojnë veten të majtë.

Mendimi i tyre ka ndryshuar nga 2022 në 2023 duke balancuar më shumë pozicionimet e tyre si të majtë dhe të djtathtë.

Në 2022 ishin 37.5 % të vetëidentifikuar si të djathtë dhe 51.1% si të majtë dhe në 2023 janë bërë 35.8% të djathtë dhe 45.7% të majtë.

Ajo që vihet re në këto krahasime të qëndrimeve të tyre është se ka një rënie të diferencës mes të majtëve dhe të djathtëve në më shumë se një vit, dhe se të majtët janë pak më shumë se të djathtët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?