Temperaturat e larta sjellin problemet shëndetësore, ndihma e shpejtë në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e temperaturave në vend ka shtuar numrin e personave që kërkojnë ndihmë mjekësore. Një staf i specializuar me mjekë dhe infermierë janë në gatishmëri, 24 orë në zonat me fluks të lartë njerëzish në Tiranë për çdo rast që ka nevojë për ndihmë mjekësore.

“Kemi 2 pika te veçanta, një tek Bulevardi i Ri dhe tek ‘21 Dhjetori’. Janë të përqendruara, por dhe në lëvizje. Kemi 3 orë këtu dhe kemi pasur mbi 15 raste matje të tensioni,” – u shpreh mjeku Xhemal Alizoti.

Grupmosha të ndryshme, kërkojnë ndihmë. Të moshuarit janë ata që shfaqin problemet më të shumta.

- Advertisement -

Luhatje tensioni, marrje mendsh dhe gjendje të fikëti janë disa nga shenjat e shkaktuara nga temperatura e lartë. Ndaj kushdo që shikon një autoambulancë, mund të kërkojnë ndihmë nëse nuk ndihet mirë.

“Ndihma e parë përfshin, në rast se vjen një pacient që ka probleme të tensionit, dhimbje koke, rënie të fikëti, shikojmë parametrat, kemi medikamentet. Nëse kemi ndryshme te tensionit, bëjmë në ambulancë një ekage pasi kemi dhënë mjekimin e parë, nëse ka problem tjetër e nisim menjëherë në urgjencë,” – shpjegoi Alizoti.

Edhe pse ndihma e parë nuk mungon, mjekët vazhdojnë të bëjnë thirrje që të shmangen orët kulminante të ditës duke filluar nga ora 12 deri në orën 16:00.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

TË FUNDIT

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...

Vjosa Osmani mbërrin në Katar, merr pjesë në Forumin e Dohas

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Doha të Katarit. Bëhet e ditur se Osmani nesër do të marrë pjesë në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×