Temperaturat në Korçë -14 °C, vështirësi në qarkullimin e automjeteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temperaturat e ulëta gjatë ditëve të fundit në qarkun e Korçës kanë sjellë vështirësi në qarkullimin e mjeteve në zonat malore.

Shkak është bërë ulja deri në -14 gradë e temperaturave gjatë natës, duke sjellë në pjesën më të madhe të rrugëve malore prezencë të akullit, aq sa në shumë fshatra të thellë është tejet i vështirë edhe qarkullimi.

Nga ana e njësive administrative të këtyre zonave malore, po punohet për kriposjen e rrugëve, por burime të sigurta bëjnë me dije se në një pjesë të këtyre fshatrave, kryesisht të njësive administrative Gorë dhe Moglicë në bashkinë e Maliqit është e pamundur kriposja për vështirësi të rrugëve malore.

- Advertisement -

E vështirë situata nga ngricat është edhe në fshatra të njësisë administrative Lekas në bashkinë e Korçës dhe në të gjitha njësitë malore të bashkisë Pogradec. Burime zyrtare nga prefektura e Korçës, bëjnë me dije se qarkullimi i mjeteve në këto fshatra bëhet vetëm me zinxhirë.

Në akset kryesore nacionale qarkullimi i mjeteve bëhet pa probleme, ndërkohë që në rrugët e fshatrave turistike të Dardhës e Voskopojës rekomandohet përdorimi i mjeteve dimërore.

Po sipas të njëjtave burime nga prefektura e Korçës, bëhet e ditur se gjatë 24 orëve të fundit nuk ka pasur probleme me energjinë elektrike.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×