English

Tensionet në Veri, Kurti: Nuk do të bisedojmë me kriminelët, do t’i arrestojmë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ndal gjatë mbledhjes së fundit të Qeverisë dhe tek situata e tensionuar në veri të Kosovës.

- Advertisement -

Në fjalën e tij Kurti deklaroi i vendosur se institucionet e Kosovës nuk do të bashkëpunojnë me kriminelët në Veri të cilët kanë bllokuar lëvizjen e lirë të mallrave dhe të njerëzve.

Ai nënvizoi se institucionet ligjzbatuese do të arrestojnë personat e inkriminuar që kanë vendosur barrikadat.

“Institucionet e Kosovës nuk do të bisedojnë e bashkëpunojnë me kriminelët por do t’i arrestojnë ata. Vendosja e barrikadave është veprim i paligjshëm dhe i papranueshëm dhe nuk do të tolerohet”, u shpreh Kurti.

Ai nënvizoi gjithashtu se koha e dhënë ndaj KFOR-it për të vepruar po shteron me shpejtësi dhe lëvizja e lirë duhet të rikthehet sërish.

“I kemi dhënë kohën dhe hapësirën e nevojshme KFOR-it për të vepruar, por kjo kohë po shteron me shpejtësi. Ne kemi bashkëpunim dhe bashkërendim me KFOR-in dhe kjo kohë dhe hapësirë e nevojshme i është dhënë KFOR-it, por një gjë duhet të kuptohet se nuk mund të qëndroj edhe parimi i lëvizjes së lirë dhe barrikadat në rrugë që e pengojnë lëvizjen e lirë”, tha Kurti.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?