‘T’i jepet fund konfliktit’, aleatët tradicionalë braktisin Moskën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vladimir Putin nuk ishte i pranishëm në samitin e G20-s, por thuajse të gjithë në Bali panë hijen e tij prapa shumë sëmundjeve që kanë pllakosur ekonominë globale, si pasiguria ushqimore, ajo energjetike dhe inflacioni në rritje.

Aleatë tradicionalë të Rusisë, si Kina dhe India, po distancohen gradualisht nga Kremlini dhe kanë lejuar hartimin e një drafti të ashpër të deklaratës finale të samitit të G20-s, e cila kritikon luftën e nisur nga Rusia. Presidenti indonezian, në cilësinë e kreut të shtetit pritës, shprehu ndjesinë e përgjithshme.

“Të jesh i përgjegjëshëm do të thotë se lufta duhet të mbarojë. Nëse nuk mbaron, bota do ta ketë të vështirë të ecë përpara”, u shpreh Joko Widodo.

- Advertisement -

Në vështirësi për një qëndrim të balancuar, Pekini mbrojti integritetin territorial të Ukrainës pa dënuar pushtimin rus. Por presidenti Si Xhinping në fjalimin e tij kritikoi homologun rus për kthimin e ushqimit dhe energjisë në armë.

Edhe kryeministri indian, Narendra Modi, që disa javë më parë i tha personalisht Putin se nuk ishte koha për luftë, përsëriti apelin për armëpushim dhe diplomaci. Pasi parakaluan në korridor së bashku me presidentin Joe Biden, liderët u panë së bashku duke bërë shenjën e paqes.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×