Tokat ndahen me marrëveshje, në Kukës ofrohet zgjidhje për 140 familje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame ishte në Kukës për të ndarë dokumente pronësie për banorët e fshatrave përreth. Ai vizitoi edhe Tropojën, e cila nga sot të gjithë arkivën e kadastrës e ka në format digjital.

Tropoja është rrethi i dytë, i cili hedh të gjithë arkivën me dokumentet e pronave në format dixhital. Pas Lushnjës, e cila përmbylli procesin në muajin tetor, tashmë në Tropojë, më shumë se 35 mijë dosje pronash me mbi 325 mijë fletë janë bërë të pavlefshme në letër, për t’u ruajtur në kompjuter.

“Nga sot çdo gjë në arkivën e Tropojës është e digjitalizuar, çdo dokument jepet vetëm në rrugë digjitale, janë 365 mijë fletë që u digjitalizuan.”- tha Artan Lame, Drejtor i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës

- Advertisement -

Lame ishte edhe në Kukës, aty ku banorët e një fshati janë mbledhur për t’i dhënë zgjidhje me marrëveshje çështjes së pronave pa dokumente pronësie.

“Për Shqipërinë e Veriut e kemi filluar këtë proces dhe problematikat janë të gjitha të ndryshme”- tha Lame.

“Më vjen keq për ata që nuk interesohen për të marrë pronën e vet. Ne u themi hajde se jemi gati, do të bëni vetëm këto dy letra dhe e keni pronën”

Sinkron Lame

Hipoteka e tokave po ndahet sot në fshatra, pas ndryshimeve në ligj që janë bërë në vitin 2020, ku toka po ndahet me dakordësinë e banorëve që punojnë parcelat por nuk kanë status pronësie dhe më pas këto marrëveshje miratohen edhe në këshillat bashkiake.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×