Valë e re Covidi? Mjekja: Frika reale, varianti ‘XBB’ 120 % më infektues se Omicron

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja Aurora Dollenberg është shprehur se variant i ri i virusit i identifikuar si “XBB” po bëhet shumë dominant.

Në një intervistë për Euronews Albania ajo tha se ky variant është rreth 120%më shumë infektues se variant Omicron.

Më tej ajo këshilloi se vendet nuk duhet të përsërisin gabimin e para dy viteve, kur u shfaq për herë të parë Covid-19 në Kinë.

- Advertisement -

“Në 29 vende të Europës kemi raste të identifikuara me variantin ‘XBB’, gjë që e rrit më shumë frikën në Europë. Në Amerikë po dyfishohet numri i të infektuarve dhe ky variant po bëhet shumë dominant. Më shumë se 75% të rasteve të reja në SHBA janë tashmë të prekur me ‘XBB’.

Nuk duhet të bëjmë gabimin që kemi bërë para dy vitesh. Varianti I ri është rreth 120% më infektues se sa paraardhësi i tij Omicron. Numri u rasteve të vdekjeve në SHBA nga ky virus është në rritje.  Ne nuk mund të kemi një garanci që ky variant dhe për Europën të jetë më specifik”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

TË FUNDIT

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×