English

Tragjedi në Kalabri! Përmbytet varka e emigrantëve, 50 të zhdukur mes tyre 26 fëmijë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth pesëdhjetë emigrantë janë zhdukur për shkak të përmbysjes së varkës me vela me të cilën po udhëtonin, rreth njëqind milje nga brigjet e Kalabrisë.

- Advertisement -

Një anije tregtare shkoi i shkoi në ndihmë anijes dhe transferoi 12 emigrantët e mbijetuar, përfshirë një grua shtatzënë, në një njësi të Rojës Bregdetare e cila më pas zbarkoi në Roccella Ionica.

Sipas Ansa.it të mbijetuarit folën për 66 persona të zhdukur, duke përfshirë të paktën 26 fëmijë mes të cilëve disa të porsalindur.

Ata u larguan nga Turqia 8 ditë më parë dhe kishin marrë ujë për 3 ose 4 ditë. Të mbijetuarit thanë se po udhëtonin pa jelek shpëtimi dhe se disa varka nuk ndaluan për t’i ndihmuar.

Në port ka mbërritur edhe trupi i një gruaje që ka humbur jetën pasi ka rënë në det. Tashmë janë aktivizuar kërkimet për të zhdukurit, por për momentin asnjë nuk është gjetur.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?