Tragjedia e Gërdecit | Ish ministri Mediu përballet sot me familjarët e viktimave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në orën 14:00 të kësaj të enjteje, do të zhvillohet seanca paraprake ndaj ish ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu në lidhje me tragjedinë e Gërdecit.

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati raportoi se nuk dihet nëse Mediu do të jetë në s eancë, teksa familjarët Durda të cilët humbën djalin e tyre 7-vjeçar, do të marrin pjesë.

“Sot në orën 14:00 është parashikuar të zhvillohet seanca paraprake lidhur me këkesën që ka paraqitur Prokuroria e Posaçme (SPAK), për të gjykuar Fatmir Mediun, në cilësinë e ish-ministrit të Mbrojtjes, lidhur me dy akuza, ajo e shpërdorimit të detyrës dhe shpërdorimit të detyrës  në bashkëpunim me kuadro komandues ushtara, lidhur me tragjedinë e Gërdecit.

- Advertisement -

Në fakt, kjo seancë duhet të zhvillohej javën e kaluar, por për shkak se prokurorët e SPAK nuk ishin të pranishëm, u shty për datën e sotme ku pritet që të jenë të pranishëm edhe familjarët, mbi bazën e të cilëve SPAK nisi edhe hetimet për këtë çështje. Familjarët Durda kryesisht të cilët kanë humbur fëmijën e tyre 7-vjeçar në tragjedinë e Gërdecit. Nuk dihet nëse zoti Mediu do të jetë vetë i pranishëm, apo do të përfaqësohet nga avokatët e tij”, raportoi gazetari Ferhati.

Çështja ndaj ish-ministrit Mediu është rihapur pasi Zamira Durdaj, e cila humbi të birin në ngjarjen e Gërdecit, e kallëzoi atë në SPAK.

Fillimisht Shkalla e Parë e Gjykatës së Posaçme e rrëzoi kërkesën e SPAK-ut për ta rigjykuar Mediun, me argumentin se kanë kaluar të gjitha afatet ligjore për rishqyrtimin e çështjes dhe se nuk ka prova të reja.

Gjykata pati arsyetuar se mungesa e imunitetit të Mediut, sidomos pas vitit 2019, nuk e ka penguar prokurorinë të nisë procedurat.

Mediu ishte një nga të akuzuarit për shpërdorim detyre për ngjarjen e vitit 2008 ku Shqipëria u trondit nga shpërthimi i një depoje të armëve ushtarake në Gërdec, në afërsi të Tiranës.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

TË FUNDIT

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×