English

Transferimet e bujshme në F1, pesë lëvizjet që befasuan botërorin e shpejtësisë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hamilton te Ferrari është transferimi i dekadës por jo i vetmi në të tilla përmasa. Edhe më herët ka patur lëvizje të tilla me anglezin sërish protagonist.

- Advertisement -

Kimi Raikkonen në vitin 2007 u largua nga McLaren te Ferrari. Ishte një bast për italianët që provuan të startonin një epokë. Por titulli i atij viti në dëm të Alonsos dhe Hamilton në garën e fundit është i vetmi deri më sot nga një pilot i kokëkuqes. Fernando Alonso në të njëjtin vit braktisi Renault për vendin bosh që la Raikkonen te McLaren.

Një sezon që nuk konfirmoi 2 titujt te Renault dhe nuk mjaftoi që ai të ecte në gjurmët e Ayrton Senna dhe Alain Prost. Sebastian Vettel në vitin 2015 u largua nga Red Bull te Ferrari, me një objektiv të vetëm “titullin e 5’të kampion që për italianët do të ishte i 1’ri pas Raikkonen”.

Mirëpo gjermani u shfaq larg nivelit të  Michael Schumacher duke fituar vetëm 16 gara në 6 sezone në Maranello. Në fund njeriu që shokoi Botën disa ditë më parë. Atë që Hamilton po lë pas te Mercedes, e nisi në vitin 2013 kur u largua nga McLaren pas ndarjes së skuderisë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?