Trualli i portit në Durrës, nënshkruhet kontrata për vlerësimin e cilësisë së tokës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trualli ku janë parashikuar të ngrihen godinat rezidenciale dhe zonat rekreative në kuadër të projektit të shndërrimit të Portit të Durrësit në port turistik do t’u nënshtrohet analizave kimike dhe gjeoteknike.

Porti i Durrësit ka nënshkruar kontratën me kompaninë fituese të tenderit të hapur që në qershor të këtij viti. Kontrata parashikon hartimin e një raporti studimor brenda 45 ditëve mbi përmbajtjen e sulfateve, metaleve të rënda dhe hidrokarbureve deri në thellësitë e themeleve të godinave të parashikuara.

Kompania private duhet të vlerësojë nëse ndotja është brenda parametrave ndërkombëtare, apo jo. Nëse jo, atëherë duhet të ofrojë në një hap të dytë konsulencë për rehabilitimin e saj.

- Advertisement -

Pjesa e truallit që do të analizohet është përdorur ndër vite për shkarkimin e mallrave, si kimikate bujqësore, industriale dhe karburanteve deri para ngritjes së Porto Romanos. Ky aktivitet është ushtruar për gati një shekull.

Qeveria ka nënshkruar një kontratë me grupin EMAAR për shndërrimin e portit aktual të Durrësit në një port turistik.

Projekti ambicioz prej 2 miliardë dollarësh pretendon të kthejë këtë zonë në një nga më tërheqëset në Mesdhe. Ndërkohë, porti i ri i mallrave do të ndërtohet në Porto Romano, pranë portit aktual të hidrokarbureve.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

TË FUNDIT

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×