English

Turisti i akuzuar për blasfemi vritet nga turma në Pakistan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një turist është tërhequr zvarrë nga një stacion policie dhe është vrarë nga një turmë në veri-perëndim të Pakistanit pasi u akuzua për blasfemi.

- Advertisement -

Policia ishte përpjekur të mbronte burrin nga grupi i madh në qytetin Madyan, një qytet në distriktin Swat. Turma ishte mbledhur pasi burri u akuzua për përdhosje të Kuranit, librit të shenjtë të Islamit, të enjten.

Linçimet nuk janë të rralla pas një akuze për blasfemi, e cila dënohet me vdekje në Pakistan. Një burrë i krishterë u sulmua muajin e kaluar pasi u akuzua për djegien e faqeve të Kuranit, duke vdekur pak më pas.

Videoja e këtij incidenti të fundit ka shkaktuar zemërim në mediat sociale në Pakistan. Pamjet tregojnë trupin e burrit duke parakaluar nëpër rrugë dhe më pas duke u djegur.

Policia konfirmoi se turisti ishte “djegur” dhe rreth 11 persona u plagosën në incident.

Sipas BBC, dhuna e nxitur nga feja në Pakistan është rritur që kur vendi e bëri blasfeminë – u bë një krim sipas një ligji të shekullit të 19-të të sjellë nga britanikët – i dënueshëm me vdekje në vitet 1980.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?