Turqia kërkon ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm nga Suedia dhe Finlanda

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turqia do të kërkojë ekstradimin e 33 të dyshuarve për terrorizëm nga Finlanda dhe Suedia.

Kjo kërkesë vjen pas një marrëveshjeje që hoqi kundërshtimet e Ankarasë ndaj dy shteteve nordike për t’u bashkuar me NATO-n, shkruan BBC.

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag tha se Suedisë dhe Finlandës do t’u kërkohet përmbushja e premtimeve në lidhje me këtë çështje.

- Advertisement -

“Ne do të kërkojmë ekstradimin e terroristëve”, u shpreh Bozdag teksa shtoi se Finlanda duhet të dorëzojë gjashtë anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe gjashtë të tjerë nga lëvizja e Fethullah Gulen.

Turqia gjithashtu kërkon që 11 anëtarë të PKK-së dhe 10 gylenistë të ekstradohen nga Suedia.

Ditën e djeshme të treja vendet nënshkruan një memorandum të përbashkët për të zgjeruar mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë, gjatë Samitit të NATO-s në Madrid.

Marrëveshja e nënshkrua pas një takimi kokë më kokë mes presidentit turk Erdogan, atij finlandez Sauli Niinisto, kryeministres së Suedisë Magdalena Andersson dhe sekretarit të përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg.

Finlanda dhe Suedia deklaruan synimin e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake në muajin maj, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një grup...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

TË FUNDIT

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një grup...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia ka sekuestruar 467...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×