Ukraina dhe Polonia vendosin kontroll të përbashkët në pikën kufitare doganore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina dhe Polonia ranë dakord të dielën për të vendosur një kontroll të përbashkët në pikën kufitare doganore.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski dhe ai polak Andrzej Duda u dakordësuan për të punuar në një kompani të përbashkët hekurudhore për të lehtësuar lëvizjen e njerëzve dhe për të rritur potencialin eksportues të Ukrainës, raporton Associated Press.

Zelenski tha se kontrolli i përbashkët doganor mund të ndihmojë në lehtësimin e vendit në BE.

- Advertisement -

“Është gjithashtu fillimi i integrimit tonë në hapësirën e përbashkët doganore të Bashkimit Evropian”, u shpreh ai.

Ministri i Infrastrukturës së Ukrainës, Oleksander Kubrakov tha se dy fqinjët po punojnë për lehtësimin e transportit të mallrave të Ukrainës në Bashkimin Europian.

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë ka bërë që çmimet globale të rriten.

25 milionë ton drithëra janë bllokuar në Ukrainë, dikur eksportonte shumicën e mallrave të saj përmes porteve detare, por që nga pushtimi i Rusisë, ajo është detyruar t’i eksportojë përmes porteve të saj të vogla të lumit Danub.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

TË FUNDIT

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

Përmbyset autobusi në Tiranë, plagosen tre pasagjerë (FOTO)

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” në Tiranë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se një autobus ka dalë...

Gazetari: Alibeaj ka frikë të futet në zgjedhje, e do Berishën si alibi për humbjen

Gazetari Gëzim Saliu tha se Alibeaj po kërkon të negociojë me grupin e Berishës për zgjedhjet në mënyrë që ta ketë atë si alibi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×