English

Ukraina pretendon se ka goditur për herë të parë avionin më modern rus Su-57

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avioni luftarak më i avancuar rus me shumë qëllime Su-57 u godit dhe u rrëzua për herë të parë në aeroportin Akhtubinsk në rajonin Astrakhan brenda Rusisë, 589 kilometra larg vijës së frontit, njoftoi sot agjencia ukrainase Ukrinform, duke cituar një njoftim për shtyp nga Shërbimi Informativ i Mbrojtjes i Ukrainës (DIU)

- Advertisement -

Në pretendimet e tyre, oficerët e inteligjencës ukrainase u referohen imazheve satelitore të vendit ku ndodhej avioni në aeroport.

“Fotografitë tregojnë se më 7 qershor, avioni Su-57 qëndronte i paprekur dhe të nesërmen në afërsi të tij u shfaqën krateret nga shpërthimet dhe gjurmët karakteristike të zjarrit si pasojë e zjarrit”, thuhet në deklaratë. Su-57 është një aeroplan luftarak me shumë funksione i gjeneratës së pestë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?